sobota, 15 lutego 2014

Być kimś, być sobą – Jarosław Podsiadlik


Tytuł: Być kimś, być sobą (+CD)
Autor: Jarosław Podsiadlik
Wydawnictwo: Novae Res
ISBN: 9788377229347
Ilość stron: 178
Cena 34,90 zł

Gimnazjum, to czas szczególnie burzliwy – zmiana szkoły, nowe znajomości, ponowne próby zdobywania szacunku ze strony nauczycieli i kolegów z klasy, burza hormonów, kształtowanie własnych poglądów, pierwsze burzliwe miłości.
Nierzadko tym i tak ogromnym metamorfozom towarzyszą trudności w domu rodzinnym, z którego wyrasta młody, zakompleksiony człowiek, pozbawiony pasji, wiary w siebie i własną  zdolność do przemieniania świata i rzeczywistości.

Bardzo często młodzi ludzie w tym okresie szukają rozmaitych odskoczni – jedni odnajdują swoje pasje, inni zatapiają się w nałogach, jeszcze inni zamykają się na otoczenie i preferują eskapizm. Bardzo wielu jednak, właśnie na tym etapie swojego życia, odkrywa ogromną wartość muzyki, która może być nie tylko strefą bezpieczeństwa , ale też przestrzenią, w której najprościej nazwać to, co aktualnie się przezywa.

Krzysiek to typowy uczeń gimnazjum, który jednak znacznie silniej niż jego przyjaciel Marcin, odczuwa potrzebę rozmawiania o przyszłości i budowaniu swojej tożsamości. Dom rodzinny nie dostarcza mu wzorców, a jedynym śladem po szczęśliwej przeszłości są zdjęcia, na których ojciec wcale nie pije ani nie wyżywa się na bliskich, ale tworzy atmosferę bliskości i poczucie bezpieczeństwa. Czasy te jednak bezpowrotnie minęły. Teraz w domu bohatera dominuje alkohol i przemoc, z którymi nie potrafi poradzić sobie nawet mama Krzysia, zatroskana o losy swojego jedynego syna i całej rodziny.

Jest jedna rzecz, która daje chłopakowi poczucie chwilowego szczęścia – pisanie, tworzenie tekstów, wypływających z własnego doświadczenia; słów, które raz pobudzone do życia mogą zmienić rzeczywistość.
Dopełnieniem jego potrzeby szukania pasji i własnego „ja” staje się muzyka, w której chłopak coraz bardziej się zatraca, odnajdując w niej nie tylko odpowiedzi, ale też pocieszenie i motywację.

Jarosław Podsiadlik wchodzi w przestrzeń młodego człowieka, nękanego typowymi problemami naszych czasów: osamotnieniem; brakiem wsparcia u najbliższych; trudnościami, wynikającymi z nałogów ojca, a także niepewną przyszłością.

Być kimś, być sobą, to zapis siedmiu dni z życia nastolatka, który próbuje odbudować swoje życie i znaleźć mocny fundament dla swojej tożsamości.
W oczy rzuca się niezwykła dojrzałość chłopaka, który prowadzi bogate życie wewnętrzne, raz po raz zastanawiając się nad sensem istnienia. Swoich przemyśleń nie zachowuje jednak dla siebie – automatycznie przekłada je na życie, dokonując tym samym wielkich przemian.
W powieści tej dominują dialogi, które odkrywają przed czytelnikiem próby porozumienia się bohatera ze światem, a także dobrze oddają to, jak takie rozmowy faktycznie wyglądają.
Dzięki zapisowi rozmów, gdzieniegdzie okraszonymi wulgaryzmami koniecznymi dla wzmocnienia wypowiedzi i wyrażenia buntu, mamy szansę dobrze przyjrzeć się przestrzeni młodych ludzi uwięzionych w nieszczęśliwych życiach.

Do książki dołączona została płyta z nagraniami, które doskonale uzupełniają lekturę i pozwalają zanurzyć się w klimacie opisywanej historii nie tylko mocą wyobraźni, ale także siłą muzyki, która dla wielu stanowi rzeczywisty ratunek – szczególnie dla tych, wywodzących się z podobnego bohaterowi środowiska.8 komentarzy:

 1. Kawałek fenomenalny, na książkę nie mam jednak ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy cykl, zobaczymy co wydarzy się w kolejnej części. Płyta fajna, mnie się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy pomysł z tym dołączeniem płyty z muzyką :) sama książka choć wydaje się dosyć ciekawa to jednak nie mówi do mnie "przeczytaj mnie!" - na ten moment sobie ją odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedługo, bee miala okazje przeczytac :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moim zdaniem gimnazjum to najgorszy okres z jakim zdarzy się zderzyć każdemu młodemu człowiekowi. Na szczęście mam już to za sobą, chociaż teraz nie jest wiele lepiej. Myślę, że to historia zdecydowanie dla mnie, może pomogłaby mi przejść przez obecne "problemy" i zrozumieć to co się działo i dzieje. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy pomysł z tą płytą, a i tematyka bardzo mnie zainteresowała. Gimnazjum to jest jakieś totalne szaleństwo. Miałam okazję przekonać się na praktykach:) Nigdy nie chciałabym tam trafić jako nauczycielka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja właśnie chciałabym do gimnazjum! Może miałam szczęście na praktykach, ale spotkałam tak inteligentnych, mądrych i poszukujących ludzi, że prawdziwą przyjemnością były rozmowy z nimi;)

   Usuń
 7. Interesująca książka. Czekałam cały czas aż pojawią się na jej temat recenzje i o to są, napływają jedna za drugą. Póki co same pozytywy, więc zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń