wtorek, 6 grudnia 2011

Front burzowy - Jim ButcherAkta Dresdena Jima Butchera to wyjątkowy cykl, który otwiera Front burzowy.

Głównym bohaterem, któremu towarzyszyć będziemy przez wszystkie części jest Harry Dresden, który często dodaje sobie przydomek Copperfield. I nie bez powodu. Jest on bowiem magiem stacjonującym w okolicach Chicago. Swoje zdolności wykorzystuje jednak nietuzinkowo – prowadzi śledztwa, nie tylko paranormalne, aktualnie zaś pomaga detektyw z wydziału dochodzeń specjalnych – Karrin Murphy. Razem próbują rozwiązać sprawę podwójnego morderstwa, wskazującego na silnego maga, który z wielką prawdopodobnością złamał Pierwsze Prawo z  Siedmiu Praw Magii. Policja nie potrafi dac sobie rady ze schwytaniem maga, prosi więc o pomoc tego, który nie powinien mieć z  tym zadaniem żadnych trudności.

Śledztwo nie jest jednak dla Dresdena łatwe, bowiem ci, którzy znali ofiarę, głównego podejrzanego upatrują właśnie w nim Mało tego, pewien mafioso proponuje mu olbrzymie pieniądze w zamian za porzucenie sprawy, a bohaterowi od jakiegoś czasu doskwiera brak gotówki. Wydaje się, że ktoś bardzo nie chce, by prawda ujrzała światło dzienne i wykorzystuje do tego wszystkie jego znane słabości…

Morderstwu towarzyszy pojawienie się w mieście narkotyku zwanego TrójOkiem, po zażyciu którego możliwe jest poznanie obrazów Trzeciego Wymiaru. Czy sprawy te są ze sobą połączone? Kto kryje się za panoszącym się w  ostatnich czasach złem? I wreszcie – czy w Dresdenie zwycięży chęć schwytania złoczyńców czy żądzą pieniądza?

Butcher wyróżnia się spośród innych pisarzy wykorzystaniem w kryminale wątków paranormalnych. Jego powieści nie są ciężkie i przytłaczające, lecz okraszone sporą dawką (czarnego) humoru. Nie ma także szans na nudę, gdyś poza ludźmi na scenę wkraczają przedstawiciele świata fantasy – elfy, wampiry, demony, a także duchy. W zestawieniu ze schematyczną sprawą kryminalną, wytwarza się niepowtarzalny klimat, a całość wciąga dalece bardziej niż niejeden rasowy kryminał.