czwartek, 26 maja 2016

Samotna gwiazda - Paullina Simons
Paullina Simons znów mnie zachwyciła i rozkochała w swojej prozie. Po nie aż tak doskonale odebranej przeze mnie Tully (ale wciąż poruszającej!), Samotna gwiazda objawiła się przede mną jako kolejny wzrost i jednocześnie dowód twórczej formy Autorki, którą mam przyjemność mienić jedną z ulubionych.

Oto grupa nastolatków, która właśnie skończyła szkołę i wybiera się do college’u, postanawia wyruszyć w podróż do Barcelony. Niestety, rodzice głównej bohaterki – Chloe – nie są przychylni temu pomysłowi. Sytuację ratuje (choć pozornie nic tego nie zapowiada) babcia dziewczyny, godząc się dofinansować wyprawę, pod warunkiem, że zostanie ona wydłużona, a grupa przyjaciół odwiedzi po drodze Treblinkę, by złożyć tam kwiaty. Tym samym wymarzone wakacje w Hiszpanii zamieniają się w  eurotrip, a sama książka w powieść-drogę.

Młodzi ludzie podróżując pociągiem, mają okazję obserwować zupełnie nieznany sobie dotąd świat – z wielkiej Ameryki trafiają do byłych krajów komunistycznych, tak bardzo odległych – zarówno kulturowo, jak i społecznie oraz historycznie. Ich wędrówka oprócz oczywistych walorów turystycznych i edukacyjnych, staje się podróżą przemian – to, co ma być miłym wyjazdem w gronie najbliższych, za sprawą nowo poznanego Johnny’ebo Rainbowa zamienia się w  grę o najwyższą stawkę – o prawdę i szczerość: wobec siebie samego i wobec innych. Młody mężczyzna o ujmującym uśmiechu i hipnotyzującym głosie sprawia, że więzi (wydawałoby się: silne) łączące czwórkę przyjaciół staną pod wielkim znakiem zapytania, a przyszłość ich relacji okaże się zagrożona. Lato poprzedzające studia będzie dla młodych okazją do rewizji przekonań, poglądów i wizji przyszłości jaką dotąd przed sobą roztaczali.

Simons po raz kolejny udało się stworzyć powieść, która porywa. Utkana przez nią historia skrzy się od wielości wątków, migocze od wyrazistych charakterów, ujmuje pięknem języka i opisów, a przede wszystkim: wciąga bez reszty. Przy tym wszystkim nie skupia się jedynie na wątkach obyczajowych, lecz idzie daleko dalej: ku pamięci, tożsamości, poznaniu. Można ją czytać po wielokroć i jak sądzę, co rusz natrafimy na kolejne interesujące momenty i przybliżenia. Autorka ma niebywały dar do snucia opowieści pochłaniających czytelnika, a przy tym będących okazją do refleksji na wielość tematów: zarówno społecznych, jak i historycznych oraz osobistych, związanych z przeżywaniem własnego życia.

Kapitalna, nieobojętna na dzieje Polski, które autorka miała okazję poznać między innymi podczas swojej wizyty w naszymkraju przed trzema laty.  Mimo umiejscowienia akcji we współczesności, także i II wojna światowa gra w niej ważną rolę – zdaje się, że temat ów jest dla pisarki szczególnie istotny, czego największy wyraz dała w trylogii Jeźdźca miedzianego i do czego teraz mimochodem powraca. Ulokowanie części wydarzeń w Warszawie, Krakowie i Treblince sprawiło, że książka ta nabrała dla mnie bardziej niż kiedykolwiek dotąd osobistego wydźwięku. Nie jest jedynie opowieścią o dorastających nastolatkach, szukających swojej drogi, ale także hołdem złożonym historii i wyrazicielką wielkiego szacunku do osób i miejsc nią naznaczonych. Znajdziemy w niej wszystko: poszukiwanie sensu, miłość, przyjaźń, uważne przyglądanie się rzeczywistości, zachwyt nad światem, a także opowieść o dojrzewaniu i prawdzie.

Książka, która nie zapowiadała się wcale na tak emocjonującą, bo akcja wcale nie pędziła (u Simons niezwykle istotne jest delektowanie się językiem, co prowokuje lekturę niespieszną – i dzięki temu wydłużenie przyjemności z niej płynącej) sprawiła, że po przewróceniu ostatniej strony nie mogę znaleźć sobie miejsca.


Stało się – mam książkowego kaca. 

17 komentarzy:

 1. O tej autorce wciąż słyszę i słyszę, a sama nic jeszcze nie czytałam, czas to zmienić. Podoba mi się, że sa tu jakieś nawiązania do naszej narodowości, już sam fakt, że autorka zaczęła ją pisać w polskim pociagu, jak głosi okładka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam "Jeźdźca..." i jakoś niespecjalnie przypadł mi do gustu, ale uwielbiam polskie wątki w obcej prozie i na hasło "II wojna światowa" rodzi się we mnie potrzeba lektury. W każdym razie Twoja recenzja przekonała mnie, by dać Simmons szansę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham Simons <3I koniecznie muszę jej książkę przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa historia, wiele wątków, myślę, że byłabym zadowolona taką książką. :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Polubiłam Paullinę Simons za "Jeźdźca miedzianego", kolejne jej książki, które czytałam, już nie robiły takiego wrażenia, ale mam ochotę na "Samotną gwiazdę" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno, nie widzę innej możliwości;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam nadzieję, że dzięki tej szansie wrócisz do jej prozy;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zarówno historia Polski jak i pociągi odgrywają tu dużą rolę;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Efowa Panienka2 czerwca 2016 11:52

  Brzmi niezwykle interesująco! Nie miałam okazji jeszcze poznać twórczości autorki, ale już chyba wiem od czego zacznę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmmm.. Strzał w dziesiątkę z określeniem " mam książkowego kaca ". Ja po każdej powieści P.Simons mam takiego kaca i muszę ją przetrawić przez kilka dni zanim się zabiorę do czytania kolejnej książki . Już zamówiłam "Samotną gwiazdę" także za 2,3 dni zaczynam czytać i już wiem ,że będzie niesamowita. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nie po każdej, ale po większości;)
  Koniecznie daj znać jak Ci się podoba!

  OdpowiedzUsuń
 12. Mówisz że ta książka porywa i wgl. Ale żeby mnie porwała do swojego świata muszę ją mieć. Przejrzałam parę serwisów i nigdzie jej nie znalazłam taniej niż tutaj aros.pl/ksiazka/samotna-gwiazda ? Gdzie ty nabyłaś swoją książkę?

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta była egzemplarzem recenzenckim. Kupuję jednak zawsze na bonito.pl - szczególnie, że mam możliwość odbioru osobistego, a co za tym idzie - nie płacę za przesyłkę:) Czasami dokonuję zakupu w swoim miejscu pracy albo przez Allegro - zależy gdzie znajdę korzystniejszą ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Najtaniej tą książkę kupisz tutaj : http://www.swiatksiazki.pl/ksiazki/samotna-gwiazda-paullina-simons-4917039/ pozdr.

  OdpowiedzUsuń