czwartek, 18 lutego 2016

Krótka książka o miłości - Karolina Korwin-Piotrowska
Ktoś powie – ładna mi krótka. Ale faktycznie – bo jak na kilkuset stronach wyrazić miłość pielęgnowaną przez całe życie? Jak na tej minimalnej powierzchni pisarskiej zawrzeć wszystko to, co chciałoby się powiedzieć? Jak przedstawić nagromadzoną przez lata wiedzę, doświadczenie i ogromne przywiązanie do produkcji filmowych? I wreszcie – jak się ograniczyć? W obliczu tych dylematów, książka faktycznie staje się opowieścią krótką – z  musu okrojoną, z  konieczności zwięzłą. Mimo wszystko, to daje nam jednak pewną nadzieję (i to potwierdzoną!) na kolejne tomy tej historii, na kolejne odcinki opowieści o miłości do filmu. A kto mówi o niej lepiej i bardziej frapująco niż Karolina Korwin-Piotrowska? Kto zachęci bardziej, rezygnując przy tym z  wyświechtanych zwrotów?

Autorka dzieli się z czytelnikiem swoją pasją i robi to brawurowo! Dzięki niej nabrałam ochoty nawet na oglądanie tego, co dotąd nie mieściło się w kręgu moich zainteresowań – choć ten od jakiegoś czasu jest dość szeroki. Korwin-Piotrowska rozochociła mnie na nowo. Od lat mam ambicję nadrobić klasykę kina, lecz czasami błądzę po omacku – poświęcam czas temu, co nie do końca warte jest uwagi, temu co nierzadko jest przeintelektualizowane, przesadzone lub zwyczajnie miałkie i kiepskie. Dzięki tej książce wyposażona zostałam w kompas – już wiem w  jakim kierunku się udać, gdzie skręcić, jak nie utracić wytyczonej ścieżki i nie zawędrować na manowce. Dzięki, Autorko! 

Wiele moich typów zostało potwierdzonych, ale równie wiele przemilczanych. Póki co zatem skupię się na tym, co faktycznie jest polecane, nie tylko przez krytyków i recenzentów mianujących co drugą produkcję dziełem, i którym nie do końca już ufam. Korwin-Piotrowska po świecie filmów porusza się niezwykle zgrabnie – każdą produkcję pokrótce opisuje, wyraża swoje zdanie, pokazuje co ją ujęło, a co nie. Dodatkowo, wszelkie wymieniane filmy wyposażone są w  „dane techniczne”: datę produkcji, reżysera, obsadę, zdobyte nagrody, i – co bardzo mnie urzekło – cytat wiodący. 

Podobnie jak poprzednia książka autorki (Ćwiartka raz) także i ta utrzymana jest w bliźniaczej konwencji – mamy zdjęcia, kolorowe zaznaczenia niektórych fragmentów tekstu, mamy również „zakreślony” tytuł kolejno omawianej produkcji. Bardzo w moim stylu – przypomina to na bieżąco aktualizowany notatnik.

Wyborna to lektura, szczególnie dla młodych adeptów kina i odkrywców filmowego zaplecza światowego. Co ja zresztą mówię – to książka dla wszystkich! Starsi z rozrzewnieniem wspomną wizyty w kinie, młodsi odkryją tytuły, których nie znali, a które koniecznie poznać powinni i z sentymentem wrócą do tego, co nieco nowsze i najnowsze.

Dobra rzecz!


Recenzja poprzedniej książki autorki po kliknięciu w obrazek:
11 komentarzy:

 1. Książkoholiczka18 lutego 2016 14:16

  Panią Karolinę bardzo lubię jako dziennikarkę, chętnie czytam jej felietony, ale po żadną z jej książek jeszcze miałam okazji sięgnąć, choć mam w planach "Ćwiartkę...";)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jedną opinię o tej pozycji i przyznam, że mam ochotę poczytać o pani Karolinie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. naczytane.blog.pl18 lutego 2016 16:58

  Mam ją na czytniku i może kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Katie -Niepoprawna Romantyczka18 lutego 2016 18:25

  mam, delektuje się nią i zaznaczam filmy, które musze przeczytać w pierwszej kolejności :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też - a jest tego trochę...:P

  OdpowiedzUsuń
 6. "O Pani Karolinie" jest tu niewiele, więcej o filmach mimo wszystko:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ooo, "Ćwiartka..." jeszcze lepsza!

  OdpowiedzUsuń
 8. To jej działka więc i o filmach chętnie poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawi mnie, czy znasz recenzję tej książki autorstwa Zwierza Popkulturalnego? http://zpopk.pl/dlugi-wpis-o-nienawisci-czyli-zwierz-o-krotkiej-ksiazce-o-milosci-karoliny-koriwn-piotrowskiej.html

  OdpowiedzUsuń