sobota, 30 stycznia 2016

Julian Tuwim. Najpiękniejsze wiersze

Tuwim recenzuje się sam. Nie sposób odnosić się do jego utworów w krótkiej opinii, wymagają one bowiem namysłu i dogłębnej analizy. Nie to jednak jest moim celem.

Bardziej niż na treści zatem – którą, jak mniemam większość z Was ma doskonale przyswojoną – skupię się na wydaniu, robiącym bardzo dobre wrażenie.

Autorzy dwudziestolecia mają to do siebie, że próżno szukać ich ładnych i nowych wydań. Kurzą się po antykwariatach, zalegają na bibliotecznych półkach, miast zdobić domowe regały i cieszyć oko oraz duszę podczas lektury.

Tuwim jest twórcą, który niesłusznie wielu kojarzy się jedynie z utworami pisanymi dla dzieci.
Owszem, pisywał, owszem, utrwaliło się, nie jest to jednak sedno jego twórczości.

Tuwim dla dorosłych jest bowiem o wiele bardziej obfity i inspirujący. Witalizm, afirmacja życia, zachwyt nad tymże, miłość, uczucia, zmagania z  codziennością – tego należy szukać w jego twórczości i to z łatwością można odnaleźć.

Dzięki Wydawnictwu Egmont (chwała Wam!) możemy wziąć do ręki pięćdziesiąt utworów wybranych spośród jego twórczości (skądinąd, wybór bardzo celny) i cieszyć się ich (re)lekturą. Jego poezja – takie mam wrażenie – nic się nie zestarzała i pewnie jeszcze przez długi czas do tego nie dojdzie. Podejmuje on bowiem tematy bliskie każdemu, a przy tym tak zgrabnie bawi się językiem, że zaczytywanie się w  nim stanowi czystą przyjemność.

Piękne wydanie, stylizowane na stare jest dodatkowym atutem. Dzięki niemu utrzymany został kapitalny klimat.


Polecam Wam gorąco – sięgajcie, zaczytujcie się, odkurzcie to, co dawno porzucone na rzecz nie zawsze chwalebnej nowoczesności. 

5 komentarzy:

 1. W wierszach Tuwima porywają mnie emocje, najczęściej żal, złość, smutek. Najbardziej lubię te, które obnażają negatywne cechy ludzkie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby to byly wiersze nie wiem.. Różewicza, Szymborskiej, Norwida, Baczyńskiego to tak. Ale Tuwima.. nie przekonują mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Noo, Różewicz dość daleko leży od Tuwima:D
  Poza tym tamci twórcy doczekali się już ładnych wznowień (no, może poza Norwidem), czas na innych;))

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda! Ma wyjątkowy styl, nie do podrobienia;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Magda Szczurek5 lutego 2016 14:12

  Piękne wydanie. Czytam!

  OdpowiedzUsuń