czwartek, 31 października 2013

Niewidzialny most - Julie Orringer


Tytuł: Niewidzialny most
Autor: Julie Orringer
Wydawnictwo: Czarna Owca
ISBN: 9788375546835
Ilość stron: 752
Cena: 44,90 zł


Niewidzialny most Julie Orringer, to powieść wpisująca się Szmaragdową serię Wydawnictwa Czarna Owca. Książka ta stanowi prawdziwie monumentalną opowieść, snutą z ogromną dbałością o najdrobniejsze detale. Orringer dołożyła wszelkich starań, by w pełni oddać opisywaną przez siebie historię i zachwycić czytelnika, który dał się złapać na wędkę jej doskonałej narracji.

Andras Lévi to młody, utalentowany i zawzięty mężczyzna, który w roku 1937 postanawia opuścić rodzinny Budapeszt i udać się na stypendium do Paryża. Mimo małego posiadanego majątku, przez wzgląd na jego talent zostaje mu zaproponowana nauka w prestiżowej szkole, a dzięki przypadkowo zawiązanej znajomości, jego paryska przygoda, stanie się czymś o wiele donioślejszym niż przypuszczał.
Andras, bardzo przywiązany do swoich najbliższych, z wielkim trudem opuszcza państwo, w którym nie miał żadnych szans na zaspokojenie swoich ambicji i zadbanie o rozwój niekwestionowanego talentu. W dniu wyjazdu, dostaje on od pewnej kobiety list, który ma dostarczyć na podany adres w Paryżu, z zachowaniem największej dyskrecji i ostrożności.

Adresatem okazuje się Klara, nauczycielka baletu. Moment ich spotkania na zawsze naznaczył życie tych dwojga. Mimo przepaści wieku i różnic majątkowych oraz pochodzeniowych, bohaterowie zakochują się w sobie bez pamięci, skazując się na ostracyzm wielu niezdolnych do uwierzenia w szczerość łączącego ich uczucia.
Wraz z rozwojem miłości, rozwijają się także zdolności artystyczne Andrasa. Niestety, szybko ich jedyna przestrzeń bezpieczeństwa – miłość – zdaje się skazana na zburzenie przez widmo nadciągającej wojny. Kobieta przez wzgląd na wydarzenia przeszłości nie może bezpiecznie powrócić do Budapesztu, co wydaje się koniecznością dla jej ukochanego.
Stają oni przed dwoma możliwościami: rozstania się, być może na zawsze lub też ryzykownej przeprawy przez granicę.

Nad ich uczuciem wciąż zawisa poczucie niepewności i widmo niebezpieczeństwa. Andras trafia do obozu pracy przymusowej, gdzie spędza długie lata, w obliczu których pamięć o paryskiej miłości zdaje się jedynie wyobrażeniem o czymś, co nigdy nie miało miejsca.
Wspomnienia spektakli, spacerów, spotkań toczących się w centrum europejskiej kultury, ustępują miejsca konieczności dbania o przetrwanie w nieludzkich warunkach.
Jedyną nadzieją na przyszłość jest nić uczucia łączącego Andrasa z Klarą i pragnienie ponownego złączenia się z ukochaną.
Bohater ma o co walczyć i w imię czego zaharowywać się do nieprzytomności, jednak nawet ta nikła myśl o kobiecie kochającej go serki kilometrów od niego, nie jest w stanie przyćmić widoku cierpienia otaczających go ludzi.

Niewidzialny most, to wspaniała opowieść o miłości dwojga ludzi, skazanych na rozłąkę przez historię i pochodzenie. Wojna rozdzieliła mężczyznę z kobietą żydowskiego pochodzenia, robiącą wszystko, by jej korzenie nie zostały ujawnione, a jej rodzina mogła przetrwać ciężki czas w zdrowiu i bezpieczeństwie.

Oprócz relacji miłości Klary i Andrasa, Orringer pozwala nam także na wejrzenie w związki rodzinne obu bohaterów, którzy są ze swoimi bliskimi szczególnie związani. Ich wzajemne stosunki, to obrazy przykładnych więzi i dbałości o najbliższych.
Śledząc losy postaci wykreowanych przez autorkę, ma się wrażenie współuczestniczenia w wydarzeniach przełomowych i niebywale istotnych.

Świadomość utraconych żyć, porzuconych szans i nadziei czyni tę książkę niebywale przejmującą. Doświadczenie pisarki sprawia, że powieść ta jest ogromnie szczegółowa i dokładna. Na próżno doszukiwalibyśmy się w niej luk i niedopowiedzeń. Orringer wie o czym pisze i robi to doskonale. Prowadzona przez nią narracja pozwala na intensywne wejście w czasy wojenne i utożsamienie się z bohaterami, których losy poznajemy. Ich cierpienia i lęki stają się naszymi, przez co do ostatniej chwili mocno im kibicujemy.

Książka ta prezentuje sobą najwyższą precyzję i perfekcyjne przygotowanie  do opowiedzenia historii ważnej i poruszającej. Choć o wojnie napisano już wiele i pewnie jeszcze raz tyle się napisze, każdy tekst jej poświęcony ma znamiona indywidualności.
Śledząc tę opowieść, poznajemy historię konkretnych jednostek, nie zaś ogółu. Nie dostajemy statystyk i liczb, za to współuczestniczymy w tragediach dnia codziennego, jakimi toczone były rodziny skazane na przeżywanie wojny.

Dzięki tej historii nie tylko pobudzeni zostaniemy do większej wrażliwości, ale też do docenienia czasów i miejsc w jakich przyszło nam żyć – póki co czasów pokoju i wolności.

Polecam!

8 komentarzy:

 1. Bardzo, naprawdę bardzo ciekawie zapowiadająca się książka - recenzja zachęca do zakupu. A poza tym zawsze mam słabość do takich cegieł, lubię się wkręcić w historię i spędzić z nią nieco dłużej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę się rozglądać za tą książką, gdyż przedstawiłaś ją z wyjątkowej perspektywy:) Czuję się zachęcona! Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka musi być cudowna :) Może sprawię ją sobie na gwiazdkę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka, zapadająca w pamięć

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie książki, które potrafią coś przekazać lub czegoś nauczyc czytelnika. Chetnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo klimatyczna okładka książki! :)

  A co do Chorwacji: nam bardzo podobało się w Trogirze. Chcielibyśmy tam wrócić w kolejnych latach... :)

  Pozdrawiamy! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że ta książka idealnie wpasuje się w moje upodobania czytelnicze ;)

  OdpowiedzUsuń