piątek, 29 czerwca 2018

Jestem najpiękniejszy - Mario RamosJestem najpiękniejszy Mario Ramosa zaskoczyć może młodego czytelnika, tak jak wprowadziło w osłupienie bohaterów. Oto nieznośny wilk, taki, jakiego znamy ze wszystkich podań i baśni – groźny, perfidny – wystroił się w najpiękniejsze ubranie i ruszył w las, by każdy jego mieszkaniec mógł go podziwiać. Napotkał na swej drodze przerażonych Czerwonego Kapturka, trzy małe świnki, siedmiu krasnoludków, Królewnę Śnieżkę.

Wilk przeglądał się w oczach kolejno napotkanych osób niczym Zła Królowa w magicznym zwierciadle. Nawet przez myśl mu nie przeszło, że wszystkie wychwalające go opinie podyktowane są przerażeniem pytanych, Czuł, że lśni i nie ma sobie równych. Któż bowiem mógłby być od niego szykowniejszy?

Pławił się on we własnym blasku do czasu, aż napotkał na swej drodze małego smoka – niepozorną postać, która odmieniła bieg tej historii. Jesteście ciekawi jak się ona zakończyła?

Chwytajcie książkę w dłoń i przekonajcie się, kto faktycznie jest najpiękniejszy.

Ta podszyta humorem książeczka świetnie (i)gra ze znaną konwencją i w lot pozwala wyłapywać intertekstualne konteksty. Dla dziecka lektura będzie zatem frajdą podwójną – nie dość, że zachwyci się nową historią, to jeszcze będzie mógł rozpoznawać i przypominać sobie znane klasyczne baśnie, a to zawsze motywuje maluchy do dalszej lektury. 


Ponadto publikacja ta, w niezwykle prosty, a jednocześnie przekonujący sposób pokazuje, że nie warto bać się słusznych słów krytyk bądź sprzeciwu wobec kogoś, kto próbuje manipulować nami, budząc w nas strach. Mario Ramos uczy, że nawet powodowani strachem o utratę stanowiska, mienia czy poważania w określonych kręgach, musimy mieć w sobie odwagę smoka, by powiedzieć prawdę, choćby niewygodną. Kłamstwem i pochlebstwami bowiem, będziemy jedynie łechtać cudzą próżność, a to - prędzej czy później - może się na nas zemścić. 

Publikacja ta, choć krótka - uczy prawdomówności, szczerości i bezpośredniości, nawet jeśli wymagałyby one wyjścia poza strefę komfortu.

Niezwykle mądra, urzekająca prostotą przekazu i jego trafnością.
Minimum słów, maksimum treści.

Polecam gorąco każdemu rodzicowi.