piątek, 29 czerwca 2018

Nie płacz, Króliczku - Jörg Mühle
Najbardziej urokliwa seria o króliczku jaką znam, powraca. Nie płacz, Króliczku, której autorem jest Jörg Mühle, koncentruje się na wszystkich tych wydarzeniach, które u najmłodszych mogą spowodować wybuch płaczu, często wynikający ze strachu i niezrozumienia nowej sytuacji, w jakiej się znaleźli.

Króliczek się przewraca, jego rączka boli, a z łokcia leje się krew. Co zrobić?

Książeczka ta, podobnie jak poprzednie w serii (patrz: Śpij, króliczku) bazuje na interakcji z dzieckiem. Narrator zachęca dziecko do działania – pójściu na pomoc króliczkowi, sprawdzeniu, czy nie stała mu się krzywda, dmuchnięciu – maluch może na moment wcielić się w rolę mamy, zazwyczaj będącej tą osobą, która jako pierwsza pomaga w sytuacjach takich jak ta. Obłaskawia strachy, przytula, wypowiada magiczne zaklęcia pomagające zagoić się wszystkim ranom i wreszcie – ociera łzy.


Teraz i mały czytelnik może nieść pomoc króliczkowi i pomóc mu w trudnej sytuacji, uświadamiając sobie tym samym, jak często znajdował się w podobnej i co wówczas robili rodzice, by znów mógł się śmiać i bawić. Grube, kartonowe kartki są stworzone dla maleńkich rączek, które wielokrotne (gwarantuję!) będą chciały książeczkę wertować i nieść pomoc słodkiemu króliczkowi.

To co, pomożecie?