wtorek, 12 grudnia 2017

Co robi język za zębami? Agata Hącia

Co robi język za zębami? to kapitalna książka, nie tylko dla tych, którzy językiem polskim są żywo zainteresowani, ale także dla każdego troszczącego się o piękno mowy ojczystej oraz otwartego na wiedzę podaną niezwykle smacznie.

Agata Hącia stworzyła publikację o poprawnej polszczyźnie dla najmłodszych, ale swoim nauczycielskim nosem czuję, że skorzystają z niej także dorośli – i to bardzo mocno!

Księga to wcale niemała, jej gabaryty zapowiadają całe mnóstwo fascynujących informacji. I tak – młody adept językoznawstwa dowie się z niej jak oddychać, by swobodnie mówić i śpiewać; wykona niezbędne ćwiczenia rozluźniające i oddechowe właśnie, jak również te, które mają rozgrzać buzię i znajdujące się w niej narządy odpowiedzialne za mowę, służące wywołaniu konkretnych głosek – i gwarantuję, że nie będzie to wysiłek nudny, lecz poprawiający humor i niezwykle energiczny.

Książka stanowi także niesamowitą przestrzeń badawczą dla ciekawskich – podpowiada nietypowe słowa, ujmuje je w różnych językach (z zaznaczeniem odpowiedniego akcentowania), w  tym greckim, angielskim, niemieckim czy francuskim; wyjaśnia nieznane, podaje etymologię.

Publikacja zawiera treści dla młodszych i dla tych „już całkiem dorosłych” wyróżnione odpowiednimi nagłówkami.  Wyjaśnia pewne utarte powiedzenia, rozwija słownictwo bierne i czynne, wyposaża czytelnika w ogromną walizę językoznawczej wiedzy, którą ten będzie mógł zabłysnąć w towarzystwie, korzystając ze wszystkich niuansów swojego języka i nie ograniczając swoich opisów do oklepanego „fajnie”. Zawiera ona zagadki, rozwija wyobraźnię, sugeruje co robić, by grzecznie zachować się w różnych kłopotliwych sytuacjach językowych i towarzyskich.

Obiecuję Wam, że jeśli Wasza pociecha zasmakuje w tej książce i będzie z niej regularnie korzystać, język polski nie będzie miał przed nią żadnych tajemnic i pozwoli jej wypowiadać się grzecznie i elegancko, a nade wszystko - poprawnie. Kapitalna propozycja dla najmłodszych, z której ochoczo będę czerpać inspirację, „pożyczać” ćwiczenia, i którą na pewno w najbliższej przyszłości komuś sprezentuję.

 Pozycja obowiązkowa!


0 komentarze:

Prześlij komentarz