wtorek, 9 września 2014

Cecelia Ahern – Zakochać się


Tytuł: Zakochać się
Autor: Cecelia Ahern
Wydawnictwo: Akurat
ISBN: 9788377586891
Ilość stron: 414
Cena: 39,99zł

Zakochać się, to kolejna propozycja Cecelii Ahern, mającej zdolność niesienia ciepła w każdy kąt, w którym sięga się po jej ksiązki. Opowieść ta jest zapisem losów Adama Basila i Christine Rose – pary, która po raz pierwszy spotyka się w bardzo nietypowych okolicznościach – kobieta natyka się na mężczyznę, gdy ten próbuje popełnić samobójstwo, skacząc z jednego z dublińskich mostów.  Próbując przekonać go do zmiany decyzji, zawiera z nim umowę, w myśl której przed jego kolejnymi urodzinami, wypadającymi za dwa tygodnie, pokaże mu piękno życia i ostatecznie odwiedzie go od myśli o śmierci.
Bohaterka dopiero po jakimś czasie zdaje sobie sprawę, jak odpowiedzialnego i niewyobrażalnie trudnego zadania się podjęła, sama będąc w sytuacji nie do pozazdroszczenia – właśnie odeszła od męża, który w wyjątkowo okrutny sposób próbuje się na niej mścić i w krótkim czasie stała się świadkiem drugiej próby samobójczej.  Kobieta sama ma problemy z szukaniem szczęścia w życiu, dlatego też wysiłek przekonania Adama do sensu istnienia staje się dla niej wyjątkowo wielki. Jako miłośniczka poradników na każdą okazję Christine decyduje się na skorzystanie z rad jednego z nich, poświęconego afirmacji życia.
Nie wie wówczas jeszcze, że rozpoczęła nie tylko wyścig z czasem, ale też wyścig o miłość – i to wcale nie o tę,  o którą jak się zdawało, początkowo z Adamem walczyła.

Ahern po raz kolejny wychodzi do czytelnika z propozycją niezwykle podnoszącą na duchu, ukazującą wartość tego, co nas spotyka, wskazującą na sens każdego doświadczenia i brak przypadków, celowość wszystkich, nawet najbardziej błahych i trywialnych wydarzeń.
Podkreśla, że czasem sekundy dzielą nas od śmierci i tylko pozornie losowe spotkania, ratują nam życie.
Mimo że proza Ahern nie jest w tym wypadku magiczna, wciąż udaje jej się skutecznie oczarować czytelnika. Autorka ma talent do snucia narracji pełnych optymizmu, ciepła, mądrości i pociechy, od których wcale nie będziemy chcieli się odrywać. Dzięki niej poznamy świat, w którym dobro zwycięża nad złem, a poświęcenie jest należycie doceniane i daje wymierne efekty.
Najbardziej ujmujące jest w niej jednak to, że ta historia mogła przydarzyć się każdemu i – nie oszukujmy się – każdy chciałby ją albo jej podobną przeżyć.
Przyjemna lektura na wolne popołudnie, dzięki której zaczniecie dostrzegać piękno życia, a być może także się zakochacie:)

7 komentarzy:

 1. Chciałabym przeczytać , ale szkoda mi kasy . Muszę zdobyć w jakiś inny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam wiele o ksiązkach tej autorki i mam na nie wielką ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że to tytuł dobry na "trudne, smutne dni". Nazwisko autorki kojarzę, ale dotąd bałam się po nią sięgnąć z obawy przed romansidłem. Z tego, co piszesz wynika, że to zupełnie inny rodzaj opowieści. Na szczęście. Zapamiętam i z chęcią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiałam się właśnie, czy i tutaj autorka zaskoczy nas czymś magicznym i chyba nawet cieszy mnie, że tym razem tak nie jest. Bardzo jestem ciekawa, jak sobie poradziła i po Twojej opinii wiem, że się nie zawiodę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od premiery książki mam na nią straszną ochotę. :) Tym bardziej, że autorka mnie jeszcze ani razu nie zawiodła, a opis książki i recenzje naprawdę zachęcają. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fakt, ta historia, w przeciwieństwie do "Stu imion" mogła spotkać każdego z nas i czyni ją to niezwykle bliską czytelnikowi. Tak czy inaczej uwielbiam prozę Ahern za ciepło i optymizm z niej bijące. :)

  OdpowiedzUsuń