środa, 6 listopada 2013

Strych Tesli – Neal Shusterman, Eric ElfmanTytuł: Strych Tesli. Stowarzyszenie Accelerati
Autor: Neal Shusterman, Eric Elfman
Wydawnictwo: EGMONT
ISBN: 9788323776758
Ilość stron: 320

Gdy po tragicznych wydarzeniach  Nick przeprowadza się wraz z ojcem i bratem Dannym do starego, wiktoriańskiego domu, odziedziczonego po prababce Grecie, nie wiedzą jeszcze, jak bardzo ta decyzja naznaczy ich życie.

Pierwszego dnia na głowę młodego bohatera spada toster, co prowokuje go do uporządkowania zalegających na strychu gratów. Chłopak postanawia urządzić garażową wyprzedaż, nie licząc jednak wcale na duże zainteresowanie. Niespodziewanie odwiedzają go tłumy sąsiadów – bliższych i dalszych – zachowujących się, jakby przedmioty, które Nick sprzedaje były największymi skarbami, czekającymi tylko na nich. Chłopak pozbywa się większości zalegających gratów i to za niespodziewanie dużą sumę.
Po wyprzedaży odwiedzają go jeszcze tajemniczy mężczyźni w pastelowych garniturach, żądający, by Nick skontaktował się z nimi jeśli tylko przypomni sobie, kto kupił sprzedawane przez niego przedmioty.
Spotkanie to staje się początkiem serii dziwnych i często niebezpiecznych wydarzeń.

Chłopak wraz ze znajomymi z nowej szkoły odkrywa, że rupiecie, które sprzedawał działają zupełnie inaczej, niż wskazywałoby na to ich przeznaczenie: stary aparat pokazuje przyszłość, magnetofon nagrywa niewypowiedziane myśli, ogniwa ożywiają umarłych, których tkanki jeszcze nie uległy degradacji, pociągając za sznurek można usłyszeć co powinno się zrobić i tak dalej…
Strych Nicka zaczyna się jawić jako przestrzeń pełna tajemnic – okazuje się bowiem, że poszukujący skarbów mężczyźni, to tak naprawdę stowarzyszenie Accelerati, dążące do zdobycia największego, nigdy nie ujawnionego wynalazku Nicholasa Tesli, mającego być ukrytym gdzieś w Colorado Springs. Wszystko wskazuje na to, że miejscem ukrycia był strych w domu Nicka.
Do czego doprowadzi starcie z niebezpieczną grupą, funkcjonująca od wielu lat?
Jakie skutki będzie miało wyprzedanie wszystkich przedmiotów, których działanie przekracza ludzką percepcję?
Tego dowiecie się z pierwszego tomu tej niezwykłej serii.

Shusterman i Elfman wykonali kawał doskonałej roboty, pisząc książkę charakteryzującą się wartką akcją i wykorzystaniem elementu tajemnicy, zdolnego przykuć uwagę nawet najbardziej wytrawnych czytelników.
W powieści tej nauka miesza się z magią, rzeczywistość z nieprawdopodobieństwem, a wszystkie znane nam reguły zostają nagięte.
Dialogi są żywe, narracja pozbawiona dłużyzn i niepotrzebnych wtrąceń. Wszystko to sprawia, że historię tę połyka się jednym tchem – przy zgaszonym świetle, z obawy przed nieokiełznaną mocą elektryczności, która źle zarządzana, zdolna jest zniszczyć cały świat.

Ta historia to doskonały materiał na scenariusz filmowy, a sama książka – idealny prezent dla młodzieży fascynującej się nauką, tajemnicami i… magią.
Czytelnik znajdzie w niej odbicie wartościowych relacji, siły przyjaźni i mocy wspólnego dochodzenia prawdy. Szwarccharaktery mieszają się z tłumem i wielkim zadaniem dla odbiorcy staje się wychwycenie prawdziwych przeciwników naszych bohaterów.

Zapraszam do pogrzebania na strychu pełnym rupieci. Pierwszorzędna zabawa gwarantowana!

13 komentarzy:

 1. Lubię książki pełne magi i tejemnic, a ta wydaję się naprawdę interesująca;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio Tesla jest bardzo na topie. Chętnie przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piszesz, że książka jest doskonałym materiałem na scenariusz filmowy, a mi się zdaje, że podobny serial już istnieje - "Magazyn 13". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że to jednak coś innego, choć są pewne podobieństwa;) Ale mi bardziej zależałoby na pełnometrażówce;)

   Usuń
  2. Ależ ja nie twierdzę, że to jest to samo. Gdzieżbym śmiała, zważywszy na to, że książki nie czytałam ;) Na pierwszy rzut oka widać różnice, ale sam pomysł nie jest jakoś szczególnie oryginalny.

   Usuń
  3. Tego z kolei ja nie twierdzę:) dzisiejsza literatura opiera się na kalkowaniu i przerabianiu tego,co już zaistniało, o oryginalność w doborze tematów więc trudno:)

   Usuń
  4. I tu się zgodzę :)

   Usuń
 4. Mam straszną ochotę na przeczytanie tej książki. Po Twojej recenzji jeszcze bardziej. Ciągle jednak i coś jest na liście przed nią. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przeczytać :)

  Pozdrawiam,
  Patka (W krainie absurdu)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie historie, więc książki jestem naprawdę ciekawa! :) Mam nadzieję, że będę miała okazję kiedyś ją przeczytać :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. strych Tesli naprawdę mnie oczarował. łączy przygodę, naukę i świetną zabawę w jednym. już wypatruje kontynuacji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zbiera pozytywne żniwo, więc chętnie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń