piątek, 26 sierpnia 2011

Zabójcza fala – Douglas Preston & Lincoln Child

Douglas Preston to amerykański pisarz, twórca thrillerów i horrorów, znany mi skądinąd za sprawą jednego z nich – Kodeksu. Już wtedy dał mi się poznać jako świetnie posługujący się suspensem literat. W swoim dorobku ma on także publikacje z zakresu literatury faktu nawiązujące do historii Południowo- zachodnich Stanów Zjednoczonych. Jest on absolwentem Cambridge School of Weston oraz Pomona College.
Swoją pisarską karierę rozpoczął w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Dziś swoje talenty wykorzystuje także pisząc dla czasopism Smithsonian, The Atlantic Monthly, oraz The New Yorker.
Wraz z Lincolnem Childem, innym twórcą powieści sensacyjnych i thrillerów stworzyli wiele powieści cieszących się ogromną popularnością.
Jedną z nich jest Zabójcza fala. Akcja utworu osadzona jest głownie na Ragged Island, wyspie należącej do jednego z mieszkańców Stormhaven – Hatcha.
Z miejscem tym już od XVII wieku wiążą się niezwykłe wydarzenia. Odkąd w 1695 roku bezlitosny angielski pirat – Krwawy Ned – według legendy ukrył swój skarb o kolosalnej wartości w podziemnych tunelach jednej z wysepek u wybrzeża Maine, jego poszukiwania nie ustają. Niestety, zamiast bogactwa na wszystkich poszukiwaczy niechybnie czeka śmierć strzegącą wrót do komnaty wypełnionej ukrytymi kosztownościami. Przez lata na wyspę przybywali odkrywcy puszący się znajomością nowych faktów z życia pirata. Żadnemu z nich jednak nie udało się dotrzeć do serca tajemnicy Krwawego Neda.

Wszystko zmienia się gdy po trzystu latach u Hatcha zjawia się znany poszukiwacz skarbów – Neidelman – który dzięki fundatorom dysponuje milionowymi nakładami pieniężnymi, nowoczesną technologią oraz całkowicie nowymi danymi na temat miejsca ukrycia skarbu  i osoby, która skrytkę zaprojektowała. Sekretne zapiski, które odkrył, mają ułatwić poszukiwania oraz zapewnić ekipie wydobycie skarbu mające być już tylko kwestią czasu. Hatch pomny na rodzinną tragedię jaka dwadzieścia pięć lat wcześniej wydarzyła się na wyspie postanawia przystać na propozycję Neidelmana, by przy jego pomocy oddać hołd zmarłym na Ragged Island ojcu i bratu. W tym momencie rozpoczyna się właściwa akcja utworu – rozpoczyna się akcja poszukiwawcza, w którą zaangażowanych jest gros najlepszych specjalistów, poświęcających dnie i noce by odnaleźć legendarną skrytkę, a wraz z nią nie tylko niebotycznych rozmiarów kosztowności, ale także miecz św. Michała – według podań największy łup pirata.
Odkrywcy będą musieli zmierzyć się z klątwą, która od lat pochłaniała wszystkich próbujących odnaleźć skarb. Ponadto co rusz okazywać się będzie, że XVII-wieczny architekt nawet z grobu dzięki swojej niebezpiecznej i wyrafinowanej pomysłowości wygrywać będzie z nowoczesną technologią. By odkryć jego sekret bohaterowie będą musieli wykazać się wielkim sprytem i bystrością umysłu. Ile osób zginie zanim klątwa Krwawego Neda zostanie złamana? Co tak naprawdę kryje się w podziemnych tunelach wyspy?

Douglas Preston i Lincoln Child stworzyli książkę fascynującą. Budowanie nastroju grozy i napięcia to ich specjalność, a przyspieszające tempo oraz towarzyszące lekturze dreszcze i suspens czekający na każdym kroku, to znak firmowy tego duetu. Akcja ich utworu zagęszcza się z każdą stronicą, powodując, że jest to nie tylko świetna lektura, ale także doskonały materiał na film sensacyjny!
Nie jest to jednak jedynie czcza rozrywka. Dzięki temu thrillerowi poznamy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego umysłu opętanego żądzą bogactwa, zaślepionego, popadającego w paranoidalną obsesję. Poszukiwacze w pewnym momencie przestaną przyjmować racjonalne argumenty dotyczące niebezpieczeństwa, po to by jak najszybciej dostać się do ukrytych bogactw. Wielu z nich będzie również szerzyć defetyzm. Ziarno nienawiści zasiane przez architekta na każdym kroku będzie zbierało plony…
Jedyne co w tej książce może delikatnie irytować, to wielokrotnie powtarzany schemat kończenia rozdziałów. Po pewnym czasie jednak przestaje się zwracać na niego uwagę i pozostaje jedynie czysta przyjemność czytania i… niekryty podziw dla pomysłowości Macallana – budowniczego podziemnych tuneli.

Każdy z nas prawdopodobnie choć raz w życiu marzył o poszukiwaniu skarbów. Dzięki Douglasowi Prestonowi i Lincolnowi Childowi nasze marzenie może się ziścić już teraz. Lekturze towarzyszyć będą silne emocje i wielkie pragnienie pokonania architekta z XVII wieku. Autorzy gwarantują nam niezapomnianą przygodę pełną zwrotów akcji. Mieliście nudne wakacje? Sięgnijcie po tę książkę, a wszystko się zmieni!

Strona domowa autorów: http://www.prestonchild.com/


4/6


Egzemplarz recenzyjny książki otrzymałam dzięki uprzejmości portalu Sztukater i wydawnictwa G+J.