niedziela, 13 listopada 2022

10 lat serii Czytam sobie!

 Pamiętam początki serii Czytam sobie!, pamiętam pierwsze publikacje, fenomenalnych Autorów, którzy dołączali do projektu z każdą kolejną książką, pamiętam, ilu osobom podsunęłam ją do nauki czytania - 
i prywatnie, i zawodowo podczas pracy w księgarni, a później w szkole, pamiętam jak podsumowywałam Wam jej działania z okazji pięciolecia istnienia. Dziś mija 10 lat od jej powstania. Uwierzycie? Już od dekady seria ta uczy kolejne roczniki młodych czytelników samodzielnej lektury, zachęca do sięgania po książki i mierzenia się z tekstami o coraz większym stopniu trudności. Wraz z tą wyjątkową rocznicą,  chcę Wam przypomnieć, że poza kolejnymi książkami wydany został także zestaw edukacyjny stworzony z myślą o młodych adeptach czytania - Pierwsze słowa, doceniony Nagrodą Rodziców 2020. Niby do nauki czytania, a nam służy też do pierwszego oswajania z literkami, uczy rozpoznawania przedstawionych na obrazkach przedmiotów, zwierząt
i miejsc - jest doskonałym zestawem edukacyjnym do dzieci od pierwszych lat życia - z biegiem czasu będzie po prostu zmieniać swoją funkcję, gwarantuję jednak, że będzie z Wami przez lata.


A o jakich książkach z serii do tej pory Wam pisałam? Było o Wakacjach w Waszyngtonie, Drodze mocy, O smoku spod Wawelu, Drodze do Nobla, Panu Fortepianku, Marcie i zagadkowym pojeździe, Królu Gromoryku i zagadkowym smoku, Oko w oko z diplodokiem, Babuli Babalundze, Historiach spod podłogi.


W ramach krótkiego przypomnienia:

Poziom pierwszy składa się ze 150 do 200 wyrazów w tekście, ułożonych w krótkie zdania. Na kolejnych stronicach znajdują się dodatkowe ćwiczenia głoskowania. 
Poziom drugi zawiera do 900 wyrazów w tekście, wprowadzane zostają dłuższe zdania oraz elementy dialogu. Poza 23 podstawowymi głoskami dodane zostaje również h, a w miejsce głoskowania ćwiczone jest sylabizowanie. 
Poziom trzeci, najbardziej zaawansowany, posiada już do 2800 wyrazów w tekście, a zdania są dłuższe i bardziej złożone, oparte na wszystkich głoskach. Na końcu znajduje się alfabetyczny słownik trudnych wyrazów.

Każda książeczka wzbogacona jest naklejkami, mającymi być dla dzieci formą nagrody za osiągnięcie kolejnych poziomów wtajemniczenia w sztukę czytania.

Jeśli jeszcze nie znacie tej serii, zróbcie swoim dzieciom prezent z okazji okrągłej rocznicy jej powstania i zatopcie się w lekturze - wybór tematyki jest ogromny, każdy znajdzie coś dla siebie:)0 komentarze:

Prześlij komentarz