czwartek, 30 listopada 2017

Wakacje w Waszyngtonie - Marcin SendeckiWakacje w Waszyngtonie to kolejna część z serii Czytam sobie, obierająca sobie za temat wiodący historię abolicjonizmu za czasów Abrahama Lincolna. Opowieść snuta jest z perspektywy siedmioletniego Bartka, mieszkającego razem z mamą, nauczycielką historii i języka angielskiego. Jego wakacje nie zapowiadały się ciekawie, dopóki rodzicielka nie oświadczyła mu, że wyjeżdżają na tydzień do Ameryki, gdzie zaprasza ich jej koleżanka. Waszyngton i jego historia czekała przed Bartkiem otworem. Na miejscu chłopiec (a wraz z nim czytelnik) wraz ze swoim rówieśnikiem (nazwanym na cześć byłego prezydenta, Lincolnem) odwiedził Biały Dom, przed którym poznał jego historię; Kapitol; pomnik Tadeusza Kościuszki; muzea; Mauzoleum Lincolna i inne ciekawe przestrzenie, które stały się dla niego szansą na poznanie interesującej historii Ameryki i toczących się w niej ruchów abolicjonistycznych. 

Marcin Sendecki zadbał o to, by opowieść była nie tylko kształcąca, ale także wciągająca, udowadniając, że uczyć można się także poprzez przyjemną lekturę. Polecam - szczególnie tym dzieciom, które trudno zainteresować historią, bowiem dzięki tej publikacji zobaczą, jak ciekawa to dziedzina i jak wiele można się dzięki niej dowiedzieć o świecie.


***

Czytam sobie to trzypoziomowy program wspierania nauki dla dzieci w wieku 5-7 lat. Prezentowana dziś książeczka przynależy do poziomu 3 - połykam strony. Na tekst składa się od 2500 do 2800  wyrazów, sformułowanych w dłuższe zdania (w tym złożone). Zawiera on dialogi, a całość zbudowana została z użyciem wszystkich głosek.

Patronat honorowy nad serią objęła Biblioteka Narodowa, a całość zgodna jest z zaleceniami metodyków. 

Zarówno papier, jak i odpowiednio dobrana czcionka wspierają proces czytania, zaś wybitni polscy autorzy oraz mistrzowie ilustracji każdorazowo dokładają wszelkich starań, by publikacja była nie tylko atrakcyjna pod względem treściowym, ale również graficznym.0 komentarze:

Prześlij komentarz