czwartek, 24 listopada 2016

Król Gromoryk i zagadkowy smok - Wojciech Widłak; Fredek i jeden do pary - Zofia StaneckaWydawnictwo EGMONT po niewątpliwym sukcesie serii Czytam sobie, idąc za ciosem, wprowadziło na rynek nowy cykl – Czytam i główkuję. Autorzy Ci sami, formuła jednak nieco inna, bardziej nastawiona na logiczne i samodzielne myślenie, wnioskowanie, dostrzeganie, że nauka jest wszędzie wokół nas. Dzięki temu młody czytelnik nie tylko sięgnie po mądrą powiastkę, lecz także podszkoli elementarne umiejętności, jakże przydatne zarówno na wczesnym (nawet przedszkolnym), jak i na późniejszym etapie edukacji.


Król Gromoryk i zagadkowy smok to pełen humoru tekst spod pióra Wojciecha Widłaka, dzięki któremu dziecięca wyobraźnia będzie mogła sobie pofolgować. Przeznaczona jest ona dla czytelników powyżej 4 roku życia. Warstwa fabularna dotyczy pewnej arcydziwnej zagadki. Oto na dworze króla pojawia się smok. Jak to na tę magiczną istotę przystało, jest on wielki i ogoniasty – tyle przynajmniej wynika z opowieści króla, który dotąd jako jedyny miał z nim styczność. Czy władca faktycznie widział potężnego stwora, czy też jego wyobraźnia płata mu figle?
Fredek i jeden do pary to z kolei powiastka Zofii Staneckiej, uwielbianej przez dzieciaki pisarki. Tytułowy bohater – Fredek Epsilion Dwudziesty – jest następcą tronu na planecie zwanej Pedanterią. Niestety, ma on całkowicie dość świata, którym rządzi absolutny porządek. Jego frustracja jest tak wielka, że pewnego dnia, niewiele myśląc, obiera kurs na najbardziej zabałaganioną planetę. Nikogo nie zdziwi fakt, że wylądował nie gdzie indziej, jak na Ziemi. Tutaj zaprzyjaźnia się z pewną dziewczynką i jej rodzeństwem. Przyjaźń wielokrotnie wystawiana będzie na próbę, gdyż różnice między nimi, nie tylko te dotyczące pojmowania porządku, będą niewyobrażalne. Czy z natury pedantyczny Fredek i bałaganiarska Jagoda będą potrafili się porozumieć?

Obie książeczki cechują żywe, barwne ilustracje, stanowiące równie istotny element całości, co tekst. Ich autorkami są kolejno – do Króla Gromoryka, Ewa Poklewska-Koziełło, zaś do Fredka Marta Szudyga. Ponadto na każdej stronie publikacji znajdują się zadania do wykonania – raz będą one miały związek z matematyką, innym razem z pobudzaniem wyobraźni lub ćwiczeniem spostrzegawczości, jeszcze innym z usprawnianiem motoryki małej. Wszystko po to, by dziecko poza zabawą, podszkoliło podstawowe umiejętności.

Polecam.0 komentarze:

Prześlij komentarz