czwartek, 17 listopada 2022

Chrup! Mlask! Mniam! Rozszerzanie diety i żywienie starszaka - Michalina KlukowskaKto obserwuje blog czy instagramowy profil u_wojtusia_na_talerzu ten wie, że u Michaliny Klukowskiej znajdziecie wyłącznie sprawdzone receptury na przepyszne posiłki, z których zadowolenie czerpać mogą nie tylko brzuchy dzieci, ale też ich rodziców.

Jakże się ucieszyłam, gdy przeczytałam, że autorka wydaje właśnie książkę, w której nie tylko zebrany będzie wybór przepisów, ale też opracowany zostanie poradnik dla tych rodziców, którzy planują właśnie rozpocząć rozszerzanie diety swojego maluszka. 

Jako że w życiu niemalże każdej mamy i każdego taty jest to czas niezwykle stresujący, tym bardziej, że zalecenia lubią się co rusz zmieniać, a wszystkie bliskie osoby uprzejmie służą radami sięgającymi pamięcią czasy ich niemowlęctwa, bardzo istotne jest, by znaleźć po owym żywieniowym świecie mądrego przewodnika, który nie tylko uspokoi, ale też pokaże krok po kroku co i jak zrobić, by cały proces przechodzenia na przyjmowanie przez maleństwo pokarmów stałych odbył się bezboleśnie i bezstresowo. Dla dziecka i dla rodziców.

Książkę tę podzielić można zatem na dwie części - pierwsza z nich, to teoria dla niewtajemniczonych, czyli wszystko na temat rozszerzania diety:

 • jej sposobów, 
 • trudności, które możemy napotkać, 
 • przykładowy jadłospis na pierwsze dwa miesiące, 
 • karty pracy (70!) do planowania posiłków wraz z listami zakupowymi,
 • listę wprowadzonych produktów do odhaczania.
To jednak nie koniec. Znajdzie się także coś dla rodziców dzieci starszych:

 • zmiany w żywieniu po 1 roku życia,
 • sposoby karmienia dzieci w 2 i 3 roku życia,
 • rady dla rodziców dzieci odmawiających jedzenia,
 • omówienie możliwych przyczyn braku apetytu,
 • informacje na temat neofobii żywieniowej,
 • rady jak zachęcić dziecko do jedzenia
 • wskazówki jak pomóc dziecku budować zdrową relację z jedzeniem.
Część pierwszą wieńczy krótki poradnik planowania posiłków dla całej rodziny, a póżniej zostaje już czas tylko na chrupanie, mlaskanie i okrzyki zachwytu nad jedzeniem. Znajdziecie tu przepisy na pyszne śniadania i drugie śniadania (zerknijcie na rolkę, gdzie pokazuję proces powstawania kuleczek czekoladowych według receptury z książki), na sycące zupy, pełnowartościowe obiady, zdrowe podwieczorki (mleczna kanapka rządzi!) i smakowite kolacje.

Książka opatrzona jest alfabetycznym indeksem składników, dzięki czemu łatwiej się Wam będzie po niej poruszać.

Na zachętę zostawiam Wam parę kadrów ze środka i zachęcam zarówno do zakupu, jak i śledzenia profilu autorki - książka to tylko jeden element jej mrówczej pracy mającej na celu zachęcanie rodziców do zdrowego żywienia dzieci.  A jeśli nie wiecie, to dodam, że jest ona absolwentką dietetyki pediatrycznej i dyplomowaną specjalistką ds. żywienia dzieci, a obecnie także studentką dietetyki. Przy tym wszystkim sama jest mamą dwójki smakoszy, więc doskonale wie o czym mówi - zarówno w teorii, jak i praktyce:)

My jesteśmy absolutnymi fankami, choć początki rozszerzania diety już dawno za nami. Zdradzę Wam jednak w sekrecie, że właśnie profil U Wojtusia na talerzu był jednym z tych, z których czerpałyśmy najwięcej inspiracji. Mogę zatem powiedzieć, że przetestowałam zawarte w książce przepisy na żywych organizmach :)


0 komentarze:

Prześlij komentarz