sobota, 14 lutego 2015

Marta i zagadkowy pojazd – Wojciech Widłak


Tytuł: Marta i zagadkowy pojazd
Autor: Wojciech Widłak
Wydawnictwo: Egmont
Ilość stron: 34
Cena: 12, 99 zł


Oto przed Wami kolejna część egmontowskiej serii Czytam sobieMarta i zagadkowy pojazd.
Należy ona do pierwszego etapu z  trzypoziomowego programu wspierania nauki dla dzieci w  wieku 5-7 lat.
Oto mała Marta pewnego dnia niepostrzeżenie wsiada do konstruowanej przez wuja maszyny mającej przenosić w  czasie i przestrzeni, i po kilku głośnych stukotach, które trochę ją straszą wychodzi z niej i… widzi coś, czego wcześniej nie było. Zamiast laboratorium wokół niej rozpościera się las, a przed nią leżą ogromnych rozmiarów jaja. Gdy dziewczynka sięga po jedno z  nich, nagle jej oczom ukazuje się dinozaur, którego Marta bierze za smoka. Przestraszona dziewczynka szybciutko ucieka z  powrotem do maszyny i w  parę chwil znajduje się na powrót w  laboratorium. Niefortunnie podczas ucieczki, zabrała ze sobą jajo, które teraz postanowiła ukryć w  pokoju wujka. Zastanawia się jedynie co z  niego może wyrosnąć i z  tą zagwozdką zostawia czytelników… :)

Tak jak wszystkie publikacje należące do tej kategorii, zawiera ona 150-200 wyrazów w  tekście, krótkie zdania zbudowane z  podstawowych głosek, a do tego ćwiczenia głoskowania i naklejki mające funkcję motywującą i wzmacniającą. Tekst na każdej stronie znajduje się u dołu, po to, by dziecko swobodnie mogło pomagać sobie palcem, którym będzie wodziło po kolejnych zdaniach, dzięki czemu nic nie będzie go rozpraszało, a dodatkowo będzie miało możliwość ogarnięcia wzrokiem całego czytanego po fragmentach tekstu. Dominującym elementem książeczki są ilustracje, zajmujące 90% strony – ich usytuowanie nad treścią jest niezwykle istotne: dziecko najpierw widzi co będzie czytało, a dopiero później składa kolejne wyrazy. W  dużej mierze ułatwia to lekturę i czyni ją szybszą.
W zakładkach książeczki znajdują się zadania do wykonania po zakończonej lekturze - troszkę rekonstruowania fabuły, troszkę liczenia ptaszków na ilustracjach i wreszcie zadanie na wyobraźnię - dyskusja nad tym, co wykluje się z jaja...:) W tylnej zakładce umieszczony został dyplom sukcesu dla dziecka, który może sobie wypisać i w razie potrzeby wyciąć.

Uwielbiam tę serię i z czystym sumieniem polecam ją wszystkim znajomych mającym dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Z wiadomości zwrotnych wyłania się także ich sympatia do serii:)
Polecam ją Waszej uwadze, naprawdę warto.2 komentarze: