czwartek, 8 sierpnia 2019

Gorące krzesła - Arne DahlGorące krzesła stanowią drugi tom cyklu Opcop (pierwszy, Głuchy telefon, zyskał dużą przychylność czytelników). Jego autor, Arne Dahl, to piszący pod pseudonimem członek Akademii Szwedzkiej, literaturoznawca, Jan Arnald. Swą popularność zawdzięcza przede wszystkim wspomnianemu cyklowi o Zespole A, specjalnej jednostce szwedzkiej policji, przeznaczonej do walki z przestępstwami o zasięgu międzynarodowym. 

Rzecz rozpoczyna się jak wiele innych kryminałów - od samobójstwa. Na ten ostateczny krok decyduje się znany chirurg plastyczny, osoba mająca sporo problemów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym, co dla policji stało się jasnym motywem. Jednostka Opcopu ma jednak na ten temat nieco inne zdanie, dostrzegając siatkę powiązań z opuszczoną wyspą skazańców, gdzie  na ludziach dokonywano przerażających eksperymentów naukowych. Od tego miejsca trop wiedzie co międzynarodowego mordercy.

W powieści tej pojawia się element polskości - jednym z bohaterów jest Marek Kowalewski, gliniarz z Warszawy, na co dzień zwalczający przestępczość gospodarczą w Europie Wschodniej.

Dahl ma niezbywalny talent do snucia opowieści w taki sposób, by dozować napięcie i wyskok adrenaliny. Gorące krzesła dostarczają wielu niespodzianek, są sprawnie skonstruowane, przemyślane, spójne, wnikliwe, a przy tym nielitościwie wciągające. Akcja trzyma w niepewności do samego końca, intryga zapętla się, a rozwiązanie tajemnicy przynoszą dopiero ostatnie strony. Dodanie do historii postaci reprezentujące różne kultury i osadzenie akcji w wielu miejscach świata jest niewątpliwym atutem. Jest to jednak tekst dla osób o mocnych nerwach, bowiem Dahl nie szczędzi brutalnych opisów, nie stosuje eufemizmów w miejscach, gdzie oddaje makabryczne sceny tortur na skazańcach, dzięki czemu książka staje się pełnokrwistym kryminałem z wątkami historycznymi.  Plejada różnorodnych postaci pozwoli każdemu odbiorcy na wybranie "swojego" bohatera i zżycie się w nim.

Dobry kryminał potrzebny od zaraz? Gorące krzesła spełnią oczekiwania.


0 komentarze:

Prześlij komentarz