czwartek, 28 czerwca 2018

Ogarnij się! - Sarah Knight

Ogarnij się! to druga po Magii olewania książka antyguru Sary Knight, w której proponuje ona jak uporządkować swój życiowy i umysłowy chaos.

Tym razem będziemy wyrzucać… obowiązki do zrealizowania w jednym dniu, zbędne relacje i masę innych spraw zagracających naszą codzienność, które – przyznajcie sami – wkradły się w nią niepostrzeżenie, a my nie potrafimy się już od nich uwolnić, wciąż czując permanentne zmęczenie, zapracowanie i nie mając już możliwości wcisnąć niczego w napięty do granic możliwości harmonogram dnia – ani realizacji hobby, ani spotkań z przyjaciółmi. Jesteśmy wypaleni, poddajemy się nieciekawej rutynie i nie potrafimy odpoczywać, marnotrawiąc czas na setki niepotrzebnych zadań do wykonania. Zagracamy swoje plannery, nieumiejętnie korzystamy z danego nam czasu.

W  świecie, który coraz chętniej dąży do slow, który rozpędził się tak, że niewielu potrafi już wyskoczyć z tej pędzącej machiny bez uszczerbku na zdrowiu, książka Knight spełnia swoją rolę – bez owijania w bawełnę i słodkich słówek każe Ci odciąć to co zbędne i konsekwentnie trzymać się planu – dla własnego dobra. Nie przebiera w słowach – prezentuje konkretny pomysł działania, który ma pozwolić zebrać Ci się do kupy i uporządkować wewnętrzny rozgardiasz. Najważniejsza jest według autorki jednozadaniowość, a nie tak jak chciałby współczesny świat – wielozadaniowość.
Przed wakacjami – jak znalazł. Gdy posprzątacie w swoich głowach i obowiązkach, może w końcu nauczycie się odpoczywać, a nie spędzić cały urlop przez laptopem czy ze smartfonem, nerwowo sprawdzając maila. Wreszcie znajdziecie pieniądze i czas na spełnianie swoich marzeń, a Wasza sprawy finansowe, zdrowotne, zawodowe oraz relacje ulegną niezwykłej poprawie. Wy sami zaś zaczniecie wieść życie, jakie zawsze chcieliście, a nie to, w które nie wiedzieć kiedy się uwikłaliście.
Rób to, co musisz i chcesz, a nie to co powinieneś i możesz – zaoszczędzisz czas, zdrowie i pieniądze.

Choć za poradnikami nie przepadam, tym razem Knight udało się mnie przekonać – a że lektura była ekspresowa, nie mam poczucia zmarnowanego czasu na czytanie książki, zamiast na wprowadzeniu porad w  niej zawartych w życie. Jeśli chcecie coś zmienić w swoim życiu pełnym napięcia, ale potrzebujecie kopniaka motywacyjnego – polecam na start.