wtorek, 1 sierpnia 2017

Tatarka - Renata KosinKsenia, to młoda kobieta, której pragnieniem jest zgłębienie przeszłości dziadka Ignacego, utrzymującego, że ma tatarskie pochodzenie. Próby dowiedzenia się czegokolwiek od mamy i babki, kończą się niepowodzeniem – bohaterki za nic nie chcą rozdrapywać przeszłości.

(..)

Najciekawszym punktem i osnową dla całej akcji jest nie tylko rodzinna tajemnica głównej bohaterki, ulokowana w odległej przeszłości, lecz przede wszystkim wątek tatarski. Większą przyjemność niż wędrowanie śladem Kseni i jej przodków,  sprawia odkrywanie niezwykle bogatej kultury Tatarów – ich historii, zwyczajów, świąt, obrządków religijnych, tradycyjnych potraw.

Mimo niewątpliwego potencjału powieści, odnoszę wrażenie, że nie został on należycie wykorzystany. Gdyby nie wątek historyczny i wspomniane wplecenie do całości kwestii tatarskich, całość byłaby dość siermiężna.

(...)

Niestety, nie ma w tej powieści niczego poza ciekawym opisem obyczajowości tatarskiej (możliwej do poznania za pomocą innego medium), dzięki czemu mogłabym ją polecić jako idealną lekturę na wakacje.


Z  pewnością spodobać może się ona tym, którzy cenią sobie literaturę obyczajową, za to nie przepadają za ckliwymi wątkami romansowymi – od tych bowiem, jako że zostały potraktowane niezwykle płytko, książka ta jest niemalże wolna. Tym jednak, którzy poszukują opowieści ciepłej, bardziej niż na odkrywaniu tajemnic przeszłości skupionej na relacjach pomiędzy bohaterami, dla których sekret tego, co minione byłby jedynie tłem, proponuję poszukać czegoś innego. W przypadku Tatarki jest bowiem dokładnie na odwrót. 


Czytaj całość:


0 komentarze:

Prześlij komentarz