piątek, 13 stycznia 2017

Święta dzieci z dachów - Mårten Sandén, Lina BodénŚwięta dzieci z dachów to opowieść składająca się z dwudziestu czterech rozdziałów, do docelowego czytania po jednym z nich przez każdy kolejny wieczór grudnia, aż do Bożego Narodzenia. 

(....)

Oto troje dzieci ucieka z domu dziecka. Ich kroki kierują się wprost na sztokholmski dworzec, skąd odebrać ma ich ojciec jednego z nich, do którego dziewczynka nieustannie pisywała. Na miejscu młodzi bohaterowie spotykają wyjątkowego bezdomnego, który stracił pamięć.

(...)

Mårten Sandén stworzyła piękną opowieść wzbogaconą materiałem ilustracyjnym Liny Bodén. Nastrojowe, zimowe rysunki idealnie oddają świąteczną atmosferę Sztokholmu – zabytkowe kamieniczki, prószący śnieg, światło lampek, latarn i witryn sklepowych, surowy, a jednocześnie przytulny wizerunek miasta.

Opowieść ta uczy jak łatwo ocenić nam drugiego człowieka na podstawie jego wyglądu, biedy, samotności, a jak rzadko stać nas na gest wyciągnięcia ręki czy dalej – chęć poznania historii człowieka, który może nas niejednokrotnie zaskoczyć.

Doskonała, nienachalna namowa do tego, by uboższym od siebie pomagać nie tylko materialnie, ale nade wszystko obdarzać ich szacunkiem, dobrym słowem i brakiem osądzania. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jakie historie mogą  kryć się pod zniszczonymi twarzami i ubraniami.
Piękna historia, uwydatniająca lepsze widzenie dziecka – istoty, której nie zdążył zepsuć świat.
Polecam.


Cała recenzja dostępna na portalu:1 komentarz:

  1. Z przyjemnością poznam tę historię, bo uwielbiam wszystkie książki wydawnictwa Zakamarki. :)

    OdpowiedzUsuń