wtorek, 8 listopada 2016

Tokimeki. Magia sprzątania w praktyce - Marie Kondo


Podobno porządek panujący wokół nas jest przeniesieniem tego, co mamy w głowie. Innymi słowy, aby uporządkować swoje myśli, należy uporządkować swoje szafy.

Chyba każdy z nas doświadcza tego uczucia relaksowania, gdy właśnie skończył sprzątać, wszystko wokół lśni i pachnie czystością, a my możemy zasiąść w kanapie i odetchnąć pełną piersią, bo przestrzeń wokół nas została oczyszczona. Wspaniałe uczucie!

Choć żadnej konkretnej filozofii sprzątania nie uprawiam, lubię od czasu do czasu sięgnąć po publikacje, które mają mi ten proces oczyszczania ułatwić, i które utwierdzają mnie w przekonaniu, że pozbywanie się rzeczy, któremu ostatnio hołduję, jest dobre i korzystne nie tylko dla domu, ale przede wszystkim dla higieny psychicznej.

Tokimeki Marie Kondo, miało mi pomóc nie tyle wiedzą teoretyczną, co praktyczną. I tak też się stało. Autorka Magii sprzątania w swojej najnowszej publikacji stawia na encyklopedyczne wręcz przedstawienie zasad rządzących sprzątaniem, sposobem porządkowania, składnia i układania rzeczy, ze szczególnym naciskiem na ubrania. Ten ilustrowany przewodnik nie tylko „powie” nam jak coś zrobić, ale dokładnie to zobrazuje, krok po kroku. Tak, jak uczymy się nowych przepisów, tak samo możemy nauczyć się składania ubrań. Kondo udziela wielu rad, mających pomóc czytelnikowi uporać się z jego bałaganiarstwem, tendencją do zagracania przestrzeni i otaczania się rzeczami, które odbierają radość. Autorka uważa wręcz, że odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni może szczęście generować.

Jej metoda – KonMari – to znana i ceniona na całym świecie sztuka porządkowania otoczenia, połączona ze zmianą podejścia do życia, a w dalszym etapie także z (często radykalną) zmianą sposobu myślenia. Jej zastosowanie nie polega na jednokrotnym i szybkim odgruzowaniu przestrzeni przed pojawieniem się gości, lecz na wprowadzeniu nawyków, mających uczynić nasze życie prostszym i spokojniejszym.  Tym co istotne, w metodzie Kondo jest podejście – nie chodzi bowiem o to, co wyrzucić, lecz o to, co zostawić. Takie spojrzenie można z łatwością wypracować.

Tokimeki składa się z trzech zasadniczych części – pierwsza to opis całej metody KonMari, druga to encyklopedia sprzątania, w której głównymi poruszanymi zagadnieniami są: porządkowanie ubrań, książek [najtrudniejsze!], papierów, komono (rzeczy różnych), i przedmiotów o wartości sentymentalnej, trzecia zaś poświęcona jest magii sprzątania zmieniającej życie.

Czas wydania tej książki jest doskonały – jesienne porządki to coś, co może pomóc zwalczyć chandrę i odzyskać utraconą energię. Mnie pomaga. Publikacja wyposażyła mnie w cenną wiedzę i środki, dzięki którym sprzątanie stało się  jeszcze przyjemniejsze.Zatem – do pracy!2 komentarze:

  1. Nie znoszę poradników, dlatego też z pozycją tą bym się nie polubiła :)
    Pozdrawiam
    ryszawa.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Magia sprzątania tej autorki mnie nie zainteresowała, więc po kolejną jej książkę nie planowałam już sięgnąć i mam wrażenie, że niczego nie straciłam ;)

    OdpowiedzUsuń