piątek, 12 sierpnia 2016

Osobliwy dom Pani Peregrine - Ransom Riggs



Osobliwy dom Pani Peregrine to powieść, do której warto wracać, młodzieżówka na wysokim poziomie i lektura, którą powinno się polecać w miejsce pseudoerotycznej papki dla młodego pokolenia. Jest popisem wyobraźni i kapitalną przygodą, w której zatracą się również starsi czytelnicy. Raz zakosztowawszy świata stworzonego przez Ransona Riggsa, będziecie chcieli go smakować bezustannie!

Jacob od dziecka bombardowany był przez dziadka niesamowitymi historiami o jego przeszłości. Szczególne miejsce zajmował w  nich sierociniec ukryty na walijskiej wysepce, gdzie nie mogły go dosięgnąć ani zło, ani wojna, ani potwory. Póki chłopiec był mały, we wszystko wierzył bez mrugnięcia okiem. Kiedy jednak dorósł, opowieści starszego pana zaczął wkładać między bajki… 

Wciąż jednak dziadek był dla niego autorytetem i – niestety – jedynym przyjacielem. Przed śmiercią mężczyzna zdawał się majaczyć – przekazał wnukowi ciąg zdań, które jawiły się jako bełkot szaleńca. Od jego śmierci jednak, w otoczeniu Jacoba zaczęły się dziać dziwne rzeczy…

Jacob, za namową swojego psychiatry, udaje się na wspomnianą przez pana Portmana wyspę, by tam uporać się ze swoją traumą i zmierzyć z historiami opowiadanymi przez dziadka, których bohaterami były osobliwe dzieci ze starych fotografii.

Co czeka go na miejscu? Czy pan Portman naprawdę był szalony, czy też w jego opowieściach kryło się ziarenko prawdy? Jaki związek ze wszystkim ma pan Golem, psychiatra Jacoba, pozornie pomagający mu uporać się ze śmiercią dziadka?

Osobliwy dom Pani Peregrine to opowieść, w której niesamowite jest na porządku dziennym. W pierwszym tomie strach i przerażające przeplatają się z baśniowym, tworząc niepowtarzalny klimat i utrzymując napięcie na wysokim poziomie. Bohaterowie są nie tylko osobliwi, ale również – paradoksalnie – jednocześnie budzący strach i urzekający. Mieszanka wybuchowa, po której trudno znaleźć sobie miejsce. Nie mogę się doczekać aż do polskich kin trafi ekranizacja.

A Wy – do książki! Będziecie zachwyceni!

5 komentarzy:

 1. Nie czytałam książki, ale już nie mogę się doczekać ekranizacji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przez przypadek natknęłam się na tę książkę w Empiku. Ciarki mnie przeszły jak zobaczyłam ilustracje. :3 Nie mogę się doczekać, aż ją przeczytam.
  Pozdrawiam!

  bookchilling.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie naprawdę zachwycił prolog - mistrzostwo! Później wciąż czytałam ze sporym zainteresowaniem, ale kiedy cała ta otoczka tajemniczości zaczęła zanikać, powieść nie interesowała mnie już tak bardzo, a szkoda. Tak czy inaczej niecierpliwie czekam na film (a naprawdę rzadko interesują mnie ekranizacje).

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ogromną ochotę na tą trylogię. Ponoć niebawem wychodzi trzecia cześć. I jeszcze film. Przed obejrzeniem będę musiała wyrobić się z czytaniem.

  Pozdrawiam cieplutko,
  gabRysiek recenzuje

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję, że to moje klimaty. Baśniowość, niesamowitość, a wszystko na granicy realizmu. :) Zapowiada się naprawdę intrygująca przygoda.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Kania Frania
  www.kaniafrania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń