poniedziałek, 26 października 2015

Świat Agaty Chrisie - Martin Fido




Piękne albumowe wydanie, które chłonie się z pasją i zainteresowaniem. Mimo że przeczytałam już wiele publikacji o Agacie i Agaty – kolejna pozycja ukazująca się na rynku ponownie oświetliła zaciemnione dotąd punkty jej życia.

Okazuje się, że dwójka moich ulubionych pisarzy – Christie i Szekspir – mają ogromny związek, nie tylko ten kojarzony z mottami często przez Królową Kryminału wykorzystywanymi, a czerpanymi z jego utworów. Można wręcz powiedzieć, ze gdyby nie przodkowie Agathy, nie byłoby największego dramatopisarza wszechczasów. Ciekawi o co chodzi? Do książki!

Otwiera ją kalendarium i drzewo genealogiczne pisarki – dobrze w końcu wszystko mieć czarno na białym, dobrze wracać do  tegoż w razie wątpliwości czy zagubienia. Rodzina Christie to nie to samo, co rody z Gry o tron, jednak podobne zestawienie zawsze jest przydatne i systematyzujące.
Publikacja ta, to nie tylko opis życia Agathy – krótki zarys jej rodziców i ich życia, zapis jej dzieciństwa, dorastania, miłości, rozczarowania mężczyznami, spacer szlakiem jej zainteresowań, ale także wędrówka śladami jej twórczości, wzbogacona także o przewodnik po szukaniu rozwiązania zagadki w każdej z jej książek.



To także krótki przegląd sztuk i filmów powstałych na kanwie książek Christie, a także aktorów, którzy wcielili się w role Poirota, Marple, Jappa i Hastngsa.

Cały tekst stoi na równi z fotografiami i faksymilami, będącymi niebywale istotnymi elementami publikacji. Jest to bowiem nie tylko książka do czytania, ale także album do oglądania, w którym spotkamy zarówno małą, młodą jak i dojrzałą Christie.

Cudowna rzecz dla entuzjastów autorki, cudowna! Prezentuje się pięknie, czyta się wyśmienicie, stanowi uzupełnienie drobiazgów i odświeżenie całościowego obrazu pisarki.
Polecam zarówno na prezent, jak i jako uzupełnienie kolekcji.


Pyszna lektura!



11 komentarzy:

 1. Agatha Christie nie bez powodu nazywana królową kryminałów. :-) Ja ją osobiście uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Alannada Nyarnamaitar26 października 2015 19:52

  W końcu muszę wrócić do książek tej autorki. Ta pozycja może być ciekawą pozycją na półce fanów gatunku

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie Ci zazdroszczę tej książki. Tak bardzo bardzo

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja póki co książkę przeglądnęłam i chłonęłam obrazki i fotografie. :) Bardzo ładne pamiątkowe wydanie, aż się chce świętować jubileusz urodzin Christie. :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Do tej pory jakoś nie czułam potrzeby poznania bliżej życia autorki, jednak przyznam, że mnie zaciekawiłaś. Chętnie sięgnęłabym po tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiesz jak ja na nią chorowałam!? Horror! Teraz jeszcze złote myśli Poirota i jestem w niebie;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oł jea:D Jestem ambasadorką Christie w blogosferze:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawda? Świetne jest i do oglądania, i do podczytywania;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dokładnie! Prezentuje się wyśmienicie pośród całej mojej kolekcji:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Witaj w klubie! Jestem fanką od lat i nieustannie uprawiam agitację;D

  OdpowiedzUsuń