środa, 15 lipca 2015

Moja podróż po Imperium. Agatha Christie – oprac. Mathew Prichard


Moja podróż po Imperium to kolejna publikacja przybliżająca życie i podróże Agathy Christie, kojarzonej niezmiennie z fenomenalnymi kryminałami, triumfującymi na literackim piedestale od lat.

Urzeka mnie ta seria, bowiem pokazuje mi moją ukochaną pisarkę od strony, od jakiej jej nie znałam i nie miałam możliwości poznać – widzę kobietę odważną (zostawiła swoją córkę na 10 miesięcy!), złaknioną przygód, świata, spektakularnych widoków, nowych kultur, innych światów; karmiącą swoją wyobraźnię i doskonale obracającą się w  świecie mężczyzn (nie licząc kilku drobniejszych wpadek o podłożu kulturowym), a przy tym otrzymuję album pełen cudownych fotografii, które choć czarno-białe i klimatyczne w wyobraźni uzupełniam kolorami opisywanymi przez Christie.

Moja podróż po Imperium to zapis podróży pisarki, która wraz z mężem wyruszyła w trasę przygotowawczą do wielkiej wystawy dotyczącej Imperium. Szlak ich wojaży wiódł przez Afrykę Południową, Australię, Nową Zelandię, Honolulu, Kanadę, Nowy Jork… Czytając tę publikację podczas wakacji, można odnieść wrażenie, że podróżuje się wraz z Christie, tym bardziej, że dziś – dzięki zasobom Internetu – jej relacje można uzupełniać widokami zaczerpniętymi z bazy grafik.

Publikację tej książki umożliwił Mathew Pichard – wnuk pisarki – który zebrał i usystematyzował wszystkie materiały z  podróży babci, pieszczotliwie zwanej Nimą, którą sam, dzięki pracy redakcyjnej, mógł poznać od innej strony, niż ta, którą pamiętał z dzieciństwa i wczesnej młodości.

To opracowanie jest świadectwem tego jak bardzo podróże zmieniają i kształcą człowieka, jak wiele mogą o nim powiedzieć nawet tym, którym wydaje się, że znają podróżnika doskonale.
Świetne wydanie, kawał dobrej roboty, niezwykła frajda dla fanów Królowej Kryminału.
Polecam gorąco!

Inne książki Agathy Christie:


8 komentarzy:

 1. Chociaż raczej nie czytuję książek tego typu to dla tej pani mogłabym zrobić wyjątek :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstyd się przyznać, ale czytałam tylko "Morderstwo w Orient Expressie". Na półce czeka jeszcze "Dziesięciu murzynków". Na razie nie jestm jednak szczególnie zachwycona Aghatą Christie... Może muszę porządnie zagłębić się w jej twórczość, żeby dostrzec to coś. Zobaczymy.
  Drugastronaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórym jej kryminały nie odpowiadają, ja uważam je za genialne i ponadczasowe, to zależy od upodobań:) "Dziesięć murzynków" to moja ulubiona!:)

   Usuń
 3. Autorkę znam tylko dzięki jej dziełom. Może pora sięgnąć po fragmenty biografii królowej kryminału? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Matko, co do ciebie zaglądnę, to wpisuję kolejne książki na listę do przeczytania w najbliższym czasie :) Teraz to samo. A tak poważnie to rzeczywiście świetna pozycja dla fanów Wielkiej Damy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie mnie to cieszy!:))
   Prawda, świetna pozycja, a to dopiero początek...:)))

   Usuń