wtorek, 14 lipca 2015

Bellagrand – Paullina SimonsBellagrand stanowi drugi tom cyklu poświęconego perypetiom rodziców Aleksandra znanego z  bestsellerowej trylogii rozpoczynającej się Jeźdźcem miedzianym

Jego rodzice – Gina i Harry – na długo przed tym zanim w ich życiu pojawi się dziecko, będą uczestnikami wydarzeń, które przy jednej odmiennej decyzji mogłyby prowadzić do daleko innej przyszłości niż ta, którą później możemy śledzić w  trylogii. 

Gina, to niezależna imigrantka z  Włoch, która dla swojego ukochanego postanowiła poświęcić wszystko – poskromić swój sycylijski temperament, zainteresować się tym, co sprawiłoby, że Harry mógłby ją pokochać.

Ten zaś, mimo rezygnacji z rodzinnej spuścizny, nie odpuścił swoich zatwardziałych poglądów politycznych, raz po raz prowadzących go do więzienia, z  którego wychodził – nic o tym nie wiedząc – jedynie za sprawą koneksji ojca, które ten uruchamiał niejako potajemnie. Młodzi często spodziewali się dziecka, nigdy jednak ciąża nie została przez Ginę donoszona, bowiem kobieta, nawet będąc w stanie błogosławionym, musiała ciężko pracować. Gdy po raz kolejny bohaterka poczęła dziecko, jej mąż został zamknięty w  więzieniu na 10 lat. Ich małżeństwo wisiało na włosku, Harry nie zarabiał, toteż nie mieli żadnych oszczędności, a wizja samotnego rodzicielstwa przez najbliższą dekadę była dla Giny nie do zniesienia. Na tyle, by chowając swoją godność i dumę, szukać wsparcia i kolejnego wstawiennictwa u ojca ukochanego. Jego pomoc niemalże całkowicie odmieni ich losy.

Paullina Simons stworzyła książkę, w której prym wiedzie historia – nierzadko miałam wrażenie, że to ona – obok miłości – jest główną bohaterką. Początki XX wieku, strajki, bunty, zamęt, przewroty polityczne, rzeczywistość międzywojnia w Bostonie i – później – na Florydzie, oto główne wątki przewijające się przez kolejne stronice.
Choć w opowieści toczącej się w owych latach ciężko uniknąć tematu polityki, bohaterowie Simons są w  nią uwikłani nad wyraz – częste wstawki dotyczące kolejnych poglądów: kapitalizmu, socjalizmu i innych, coraz bardziej mnie nużyły. Mimo wyraźnego zniechęcenia, nie można było ich pominąć, bo to właśnie polityka zdominowała i zrujnowała życie głównych bohaterów, czyniąc je wielokrotnie nieznośnym. Bez znajomości tła, nie zrozumie się sensu ich poświęcenia i kolejnych decyzji.

Muszę przyznać, że nie polubiłam Harry’ego. Od początku wydał mi się nieznośny, nieskory do kompromisów, działający z premedytacją, poświęcając wszystko i wszystkich wokół w imię głoszonych ideałów. Za to Gina? Wierna zasadom i rodzinie poświęciła swoje szczęście, by nie sprzeciwiać się tradycji i małżonkowi, gorzko za to płacąc.

Z  wielką trudnością brnęłam przez kolejne strony – brakowało mi tej mocy oddziaływania znanej z  trylogii o Tatianie i Aleksandrze – synu bohaterów Bellagrand. Nie przekonał mnie ten tom, jest zbyt upolityczniony (a przecież Jeździec miedziany też jest – z tym, że tam wyraźnym i porywającym tematem jest miłość, tutaj zaś prym bierze walka o idee). 

Polecam tym, którzy rozkochali się w trylogii Simons – dzięki tej książce przekonacie się jaka miłość umożliwiła wybuchnięcie tamtej i jak niewiele brakowało, by wszystko wyglądało inaczej.
Weźcie jednak poprawkę na to, że wiele tutaj wspomnianych wtrętów politycznych – jeśli podobnie jak ja znosicie je raczej ciężko, uzbrójcie się w  cierpliwość.12 komentarzy:

 1. Przeczytałam zaledwie jedną książkę tej autorki i zakochałam się w jej stylu :) Jeździec miedziany to mój plan do przeczytanie w wakacje :)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam żadnej książki autorki, ale przekonujesz mnie ostatnio coraz bardziej :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 3. pierwszy tom serii o rodzicach nie zachwycił mnie na ten mam więc średnią ochotę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też nie zachwycił, ale Simons to dla mnie obowiązek - czytam wszystko ;)

   Usuń
 4. Poszukuję pierwszego tomu by przeczytać ten, ale sądzę, że oba mi się spodobają :) Simmons świetnie kreśli historie

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam "Jeźdzca...", którego abrdzo lubię. Tej serii jeszcze nie maiła przyjemności przeczytać-mżóe będzi elepsza niż inne jej owiesci, bo kilka ostanich nowości ni epodobało mi się zupełnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm, to zależy o jakich powieściach mówisz, bo dla mnie przykładowo seria o rodzicach Aleksandra jest najsłabszą z wszystkich książek Simons.

   Usuń
 6. Zgadzam się, że za dużo tu polityki i że Harry nie jest wart miłości Giny. Za to druga część tej historii - "Dzieci wolności" jest znacznie ciekawsza. Mniej w niej nawiązań do polityki, a więcej postaci kolegi Harry'ego (nie pamiętam już imienia, bo czytałam jakiś czas temu). W każdym razie tego kolegę wolałabym o niebo bardziej na miejscu Giny niż zadufanego w sobie Harry'ego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, tamta część podobała mi się bardziej, z tym, że "Dzieci wolności" są właśnie pierwszą częścią historii:)
   To politykowanie mnie mierziło niezmiernie. A o przyjacielu pomyślałam sobie dokładnie to samo :)

   Usuń