poniedziałek, 11 listopada 2013

Taniec z przeszłością - Karolina Monkiewicz-Święcicka


Tytuł: Taniec z przeszłością
Autor: Karolina Monkiewicz-Święcicka
Wydawnictwo: Świat Książki
ISBN: 9788379432677
Ilość stron:
272

Coraz częściej słyszy się o tym, że przyczyny naszego cierpienia tkwią głęboko w rodzinnej przeszłości. Uwikłani w dramaty należące już do historii, nie potrafimy odnaleźć spokoju w teraźniejszości, powielając niczym kalka błędy swoich przodków.
Wielu ludzi szuka pomocy u psychologów i dalej – u psychiatrów, decydując się na mniej lub bardziej kontrowersyjne terapie, mające oczyścić ich życia. Część z nich ma wiele wspólnego z seansami spirytystycznymi, szukającymi prawdy u źródeł, wypytując przodków o wydarzenia, które ich ukształtowały i naznaczyły, odciskając piętno także na kolejnych pokoleniach.

W noc pogrzebu prababki, Aniela – jedna z głównych bohaterek Tańca z przeszłością – zaczyna śnić niebywale realistyczne koszmary. Wydarzenia, których staje się nie tyle obserwatorką, ile uczestniczką, układają się w jej głowie w film z przeszłości. Dziewczyną kieruje silne przeczucie o prawdziwości snów, które przyszło jej śnić. Przeszukując rzeczy pozostałe po prababce, natyka się ona na pamiętnik z syberyjskiego zesłania, którego wydarzenia nakładają się na sny doświadczane przez Anielę.
Mimo że dziewczyna wielokrotnie wysłuchiwała rodzinnych historii, nieszczęścia minionego nigdy nie wstrząsały nią tak silnie jak teraz.
Bohaterka wie, że sama nie da rady uporządkować zgromadzonych faktów, prosi więc o pomoc babkę, która ma towarzyszyć jej na terapii ustawień rodzinnych, niebezpiecznie podobnej do seansu spirytystycznego, która to ma odkryć przed nią i pomóc w zrozumieniu wydarzeń przeszłości.

W tym samym czasie, Warszawą wstrząsa seria zaginięć ludzi. Wychodząc z domu, nigdy już do niego nie wracali, zarysowując w oczach śledczych portret seryjnego mordercy, którego przyjdzie im szukać.
Prawda okazuje się jednak o wiele bardziej wstrząsająca. Jaki związek z ustawieniami i przeszłością rodziny Anieli mają zaginieni ludzie? Czy prawda pomoże uśmierzyć ból i przywróci spokój umarłym? Jak silnie zmieni ona życie pozostałych kobiet?

Historia spisana przez Karolinę Monkiewicz-Święcicką kipi od emocji i uwrażliwia na dzieje rodziny. Staje się pretekstem nie tylko do śledzenia losów innych, ale też samodzielnego wejrzenia w przeszłość i zmienienia perspektywy. Uczy wrażliwości i związków między tym co minione, a teraźniejszymi zachowaniami naszych bliskich.
To swoiste remedium na bolączki ulokowane w dalekiej historii, mogące sprawić, że innym wzrokiem spojrzymy na siebie i zdecydujemy się na głębszą niż dotychczas wiwisekcję, mogącą pomóc zmierzyć nam się z wieloma problemami.

Powieść tę czyta się jednym tchem, z fascynacją śledząc kolejne powiązania, krocząc za niewidzialną nicią relacji i związków nieujawnionych.
Emocjonująca to wyprawa, do której przemierzenia zachęcam wszystkich, którzy nie boją się zostać zainspirowani do dialogu o sprawach ważnych. To studium osobiste, które szybko transformuje się w studium uniwersalne.
Polecam!


7 komentarzy:

 1. Brzmi naprawdę ciekawie, ale jeszcze na pewien czas ją sobie odpuszczę :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od dłuższego czasu poluję na tę książkę, albo którąkolwiek z serii leniwej niedzieli :) Na pewno wkrótce przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie sądziłam, że ta pozycja to tak ciekawa historia. Będę musiała się jej bliżej przyjrzeć. Już nie ze względu na kryminalny wątek, który mam nadzieję, że jest dobrze dopracowany, ale bardziej dlatego, że interesują mnie wszelkie terapie, działania na psychice i ich skuteczność. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. I znowu dzięki Tobie znalazłam fascynującą książkę, dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To się zaskoczyła, ale tak pozytywnie. Myślałam, ze to będzie jakaś mało ambitna pozycja, a tu prosze!

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesująca lektura, będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń