czwartek, 17 października 2013

Wichrowe Wzgórza – Emily Bronte


Tytuł: Wichrowe Wzgórza
Autor: Emily Bronte
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 9788324020768
Ilość stron: 368
Cena: 32,90 zł

Wichrowe Wzgórza, to jedna z tych książek, do których lubię wracać i robię to często.
Zwłaszcza jesienną porą, wieczorami, gdy wręcz czuje się chłód wiatru wiejącego od wrzosowisk opisywanych przez Emily Bronte.

Nie ma tutaj duchów, nie ma zjaw, a jednak odczuwa się to przenikliwe zimno, ulatujące z kart książki, gdy opisywane są ludzka samotność i nieszczęście.
Bohaterami swojej powieści uczyniła Bronte Cathy i Heathcliffa – dwójkę ludzi, którym nie dane jest cieszyć się pięknem miłości, lecz jedynie jej mroczną stroną, niosącą ból i rozrywające cierpienie. Spędzający ze sobą czas od dzieciństwa, odnajdują w sobie pokłady rodzącego się uczucia, skazanego jednak na porażkę w oczach rodziny Catherine – po śmierci ojca, ostatnie słowo należy bowiem do jej brata, który od początku nie akceptował obecności Heathcliffa, przyjętego przez ich ojca pod opiekę. Upokarzany i poniżany, w nikim nie znajduje oparcia, bowiem jego ukochana nie znajduje w sobie dość siły, by sprzeciwić się porywczemu bratu.
Kobieta mając za nic porywy serca i próbując oszukać sama siebie, decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego z mężczyzną, którego wybrał dla niej rozsądek.
Heathcliff czując się ostatecznie upokorzony za nic ma jej wybór, nie zamierza bowiem rezygnować z intensywnego uczucia, którego oboje nie mogą się wyprzeć. Zapala się w nim żądza zemsty, która ostatecznie staje się największym i jedynym celem jego życia.
Rozpaczliwa miłość dwojga młodych ludzi nie zaznaje ukojenia, nie dane jej jest się spełnić.

Niezwykły klimat, bogactwo języka, narracja rozpalająca wyobraźnię.
Choć często stosuje się to trywialne sformułowanie, to Wichrowe Wzgórza naprawdę są opowieścią, którą powinno się czytać jedynie o zmierzchu, pod kocem i przy kominku.
Sięgając do tej książki, każdorazowo mam wrażenie przeniesienia się w czasie. Sugestywna narracja sprawia, że wielokrotnie miałam już ochotę wyjrzeć przez okno, z nadzieją, że ujrzę za nimi nie śląski krajobraz, lecz wrzosowiska, wśród których świszczy wiatr i pomiędzy którymi przechadza się żądny zemsty Heathcliff.
Po latach mijających od mojej pierwszej lektury, nieco inaczej odbieram tę książkę, znajduję w niej inne interesujące mnie elementy, a jednocześnie wciąż jestem tak samo oczarowana nieporównywalnym do niczego innego klimatem, który moim zdaniem doskonale oddaje piosenka Kate Bush, stworzona na potrzeby jednej z ekranizacji. Nie znam drugiej tak nastrojowej powieści, pulsującej podskórnym rytmem.
Bronte posiadła nieprzeciętną biegłość w posługiwaniu się słowami, a kolejne zdania wychodzące spod jej pióra czyta się łapczywie i z narastającym pragnieniem.
Zawsze, czytając tę powieść miałam wrażenie życia we śnie -  autorka w jakiś niepojęty dla mnie sposób uchwyciła klimat pełen intensywności doznań, wcale niepozytywnych. Mroczna jest to książka, przejmująca bólem, niewypowiedzianym cierpieniem i niezrozumieniem, ale to właśnie te elementy stanowią o jej wdzięku. To powieść, która oddycha, która nie przemija i wciąż niezmiennie tętni życiem. Często tęsknię do bogatego słownictwa, wyjątkowego stylu i wspaniałej atmosfery jaką można spotkać tylko w klasyce – u Bronte znajdziemy wszystkie te elementy, bez potrzeby sięgania po kilka książek, by doszukiwać się w nich namiastek.

12 komentarzy:

 1. Cieszę się, że przeczytałam "Wichrowe wzgórza", ale muszę przyznać, że moje wyobrażenie o tej książce były zupełnie inne. Spodziewałam się, że będzie tak mroczna i demoniczna, że w nocy nie będę w stanie zasnąć, a miłość Katherine i Heathcliffa okaże się naprawdę ciekawym i dominującym wątkiem powieści. Ani jednego, ani drugiego nie znalazłam. Podobało mi się jednak to, że Bronte postanowiła przyjrzeć się bliżej ludzkiej psychice i obyczajom. Dobra lektura, nie wiem jednak, czy na tyle dobra, żebym chciała do niej wracać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja wracam - nie wiem dlaczego. Jest w niej jakaś magiczna siła przyciągania:)

   Usuń
 2. Mam w planach tę pozycjie! Musze ją przeczytać, oby jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam nie raz i podobnie jak Ty, często do niej wracam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakiś czas temu zauważyłam "Wichrowe wzgórza" na półce i planuję po nie sięgnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sięgnij koniecznie i daj znać jak Ci się podobało!

   Usuń
 5. Świetna książka, a ja właśnie czytam jedną z powieści Anne Brontë.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czytałam póki co tylko jedną, dozuję je sobie;) Ale może w tym miesiącu znajdę i czas dla kolejnej;)

   Usuń
 6. Od dawna planuję sięgnąć po "Wichrowe Wzgórza", które znajdują się na liście książek, które MUSZĘ przeczytać jak najszybciej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj i nie zwlekaj!:) Jestem ciekawa Twojej opinii:)

   Usuń