poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Przygody Leśnych Skrzatów – Aleksandra Skrzypczak


Tytuł: Przygody Leśnych Skrzatów
Wydawnictwo: Drzewo Laurowe
Rok wydania:
2012
ISBN:  978-83-63587-05-5
Liczba stron: 61

Książka Aleksandry Skrzypczak, to adresowana do dzieci i młodzieży historia tytułowych Leśnych Skrzatów, ze szczególnym wskazaniem na kilku z nich: Moka, Brzusia, Błękitka, Mizia i Apsika. Tym rezolutnym postaciom w wielu kłopotach pomagają Wielki Bibliotekarz oraz Czarodziej. I trzeba przyznać – pracy mają co niemiara, bowiem młodzi bohaterowie z wielką skrupulatnością i systematycznością stają się uczestnikami kolejnych niezwykłych przygód.
W swoim życiu udało im się znaleźć, doprowadzić do wyklucia, a następnie wychować smoka Zielonookiego, nie zapominając przy tym, by na przekór jego naturze uczynić go roślinożernym, łagodnym i pomocnym; sprawić, by cała skrzacia rodzina uznała w nim przyjaciela; ugasić wielki pożar trawiący las; ocalić załogę zaczarowanego statku, która od prawie tysiąca lat błąka się skamieniała po świecie na skutek czarów syren, których urokowi się poddali; ocalić święta dzięki pomocy jakiej udzielili rozłożonemu przez grypę świętemu Mikołajowi i jego świcie; a także przywołać Wiosnę, która pewnego roku z uporem nie chciała odwiedzić krainy Leśnych Skrzatów, powodując tym samym kurczenie się zimowych zapasów i widmo głodu.
Wszystkie przygody z życia tych skrzatów łączy jedno – swoją bohaterską i odpowiedzialną postawą dawali oni przykład nie tylko równym sobie, lecz przede wszystkim dorosłym, którzy nie byli w takiej gotowości do pomocy jak oni.  Z skrzaciego mikroświata wypływa zatem nauka ogólniejsza – ta książeczka to lekcja dobrych wartości, porządkująca świat zasad jakimi kierujemy się w życiu, ustalająca priorytety i oddziałująca etycznie na każdego odbiorcę. Ma moc nie tylko dydaktyczną, ale również delikatne zabarwienie umoralniające.  Lektura Przygód Leśnych Skrzatów stanowi nie tylko rozrywkę dostarczaną poprzez wkroczenie  w świat magii, lecz przede wszystkim uczy tego jak odnaleźć się we współczesnym świecie, gdzie podstawowe wartości zostają zaciemniane i zatracane, a granica między dobrem a złem coraz bardziej się zaciera.2 komentarze:

  1. Może jak gdzieś natrafię na tę książkę to przeczytam, ale nie będę jej na siłe szukać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię baśniowe opowieści dla dzieci i młodzieży. Nierzadko są one niezłą gratką i dla dorosłych. Do tego naprawdę piękna okładka. Szkoda tylko, że książeczka jest taka króciutka.

    OdpowiedzUsuń