czwartek, 23 czerwca 2011

Podmorska wyspa- Isabel Allende
Po raz kolejny okazałam się być ignorantką. Myślałam, że literatura to kategoria, w której to doświadczenie mi nie grozi, jak się jednak okazuje moje przypuszczenia były błędne.
Dlaczego? Otóż do tej pory nie miałam pojęcia o istnieniu chilijskiej pisarki Isabel Allende, która – nie zawaham się użyć tego sformułowania – tworzy literaturę na najwyższym poziomie. Przez moje ręce przechodzi wiele książek, lepszych lub gorszych, jednak zawsze z ubolewaniem stwierdzam, że zdecydowanie zbyt mało czasu poświęcam lekturze powieści z najwyższej półki. Na szczęście tym razem, po raz kolejny dzięki uprzejmości Wydawnictwa, miałam okazję nadrobić swoje zaniedbanie i poświęcić kilka obfitujących w doznania godzin na zapoznanie się z pisarstwem Allende.

Tańcz, tańcz, Zarité,
bo niewolnik, który tańczy,
jest wolny... dopóki tańczy[1]

Autorka, zabiera czytelnika w niezwykłą podróż. Podróż do osiemnastowiecznej koloni francuskiej Saint-Domingue [dzisiejsze Haiti], kiedy to na porządku dziennym stało niewolnictwo, a Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela dopiero miała wejść w życie. Wybuch Rewolucji Francuskiej dał szansę niewolnikom, który ujrzeli w niej możliwość wzniecenia buntu i walki w imię swojej przyszłej wolności i godności.

Bunt taki dotknął także Valmoraina i jego plantację trzciny cukrowej. Dzięki pomocy swojej niewolnicy i matki dziecka – Zarité oraz jej kochanka udaje mu się zbiec i uniknąć śmierci.
Ale od początku. Książka podzielona jest na dwie części- pierwsza z nich toczy się na Saint-Domingue, gdzie Zarité, zdrobniale nazywana Tété, jako mała dziewczynka trafia do niewoli,  druga z kolei w Luizjanie.
Początkowa partia opisuje czasy, kiedy to bohaterka za dnia służy psychicznie chorej żonie plantatora, a pod osłoną nocy zaspokaja jego nigdy niegasnące potrzeby.
Druga, rozpoczyna się w momencie zamieszkania zbiegłych Valmoraina i Tété z dziećmi w Nowym Orleanie.

Podmorska wyspa to nie tylko historia niewolnictwa przeniesiona na karty powieści. To nie tylko historia represji jakim poddawane były osoby o ciemnym kolorze skóry. To także, a może należałoby powiedzieć: przede wszystkim historia kobiety doświadczonej przez niesprawiedliwość, bezwzględność, surowość i cierpienie. Tété jednak nawet pośród ciężkich doświadczeń jakimi obdarowało ją życie potrafi znaleźć szczęście i spełnienie, a także zdobyć wolność.
Autorka kreśli bogaty portret psychologiczny bohaterki, który świetnie uzupełniony jest dzięki prowadzeniu podwójnej narracji: narrator wszechwiedzący opisuje wydarzenia, które przeplecione są fragmentami wyjętymi z umysłu Zarité.

Podmorska wyspa przesycona jest pamiętającymi odległe czasy wierzeniami. Występuje w niej wiele określeń pochodzących z języków plemiennych, które dokładnie zrozumiemy dzięki rzetelnemu słowniczkowi zamieszczonemu z tyłu książki.

Klimat powieści jest niezwykły i niezapomniany. Dzięki niemu nauka historii już nigdy nie wyda się taka straszna. Bowiem historia to jedna z cech, które tę pozycję wyróżniają – jest przedstawiona szczerze, nieraz brutalnie, jednak zachęcająco na tyle, że czuję potrzebę dalszego sięgania po książki traktujące o niewolnictwie i sytuacji na ziemiach francuskich osiemnastego wieku. Powieść wymagająca, jednak warta każdej poświęconej jej minuty.
Do tego okładka! Przepiękna, przyciągająca wzrok. Zanim przeczytałam opis, czułam, że w książce posiadającej taką obwolutę znajdę niesamowite wnętrze i głębię. Nie pomyliłam się. Do Allende będę wracać. Wam, nie znającym jeszcze pisarki, gorąco polecam nawiązanie z nią i jej książkami bliższej zażyłości.


Słowa miłości są nieme. Bardziej przejrzyste niż woda.

5/6


 Za  możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Muza SA.tłum. Joanna Ostrowska, Grzegorz Ostrowski
ISBN 978-83-7495-971-1
format: 133 x 205 mm
oprawa: twarda
stron: 528
wydanie: maj 2011


[1]  Isabel Allende, Podmorska Wyspa, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2011, s. 9.

12 komentarzy:

 1. Książkę mam na priorytetowej liście do zdobycia :)
  Po Twojej recenzji stała się ona intensywnie przeze mnie poszukiwana :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Od chwili gdy pojawiła się zapowiedź tej książki wiedziałam, że to lektura warta uwagi i po recenzjach widzę, że moja intuicja się nie myliła;). Koniecznie muszę ją przeczytać jak tylko nadarzy się okazja:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Z pewnością to mądra książka po którą kiedyś sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna mam ochotę na prozę pani Allende, a Twoja recenzja zachęca mnie do rozpoczęcia od tej właśnie książki:)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. u mnie już czeka na półce na swoją kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. tak, okładka jest piękna
  chętnie kiedyś przeczytam tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cóż, słyszałam o Allende wiele pozytywnych opinii i każdy - tak jak Ty - mówi o twórczości tej pisarki, jako o tej z górnej półki, wymagającej, lecz będącej prawdziwą ucztą literacką. Dlatego niezmiernie cieszę się, że mam "Podmorską wyspę" na półce! :))


  Pozdrawiam wakacyjnie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi imponująco, lubię dzieła podejmujące tematy wolności i zniewolenia;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kochani! Nie zwlekajcie, tylko zabierajcie się za lekturę!:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ojej w takim razie koniecznie muszę się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem, co sie dzieje, nie moge dodac komentarza... moze teraz sie uda.

  Ksiazki niestety jeszce nie czytalam i juz powoli zaczynam sie czuc ksiazkowo zacofana. Tyle osob ma juz te wspaniala ksiazke za soba... Bede musiala sie za nia rzejrzec po powrocie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tyle się o tej książce dobrego naczytałam... Czekam tylko aż koleżanka mi ją pożyczy ;)

  OdpowiedzUsuń