piątek, 3 maja 2019

Zmyślone życie Siergieja Nabokova - Paul Russell
Paul Russell stworzył dobrze skrojoną powieść, którą czyta się z przyjemnością. Czytelnik zetknie się w niej z Vladimirem Nabokovem oraz jego mniej znanym, młodszym o niespełna rok bratem, Siergiejem. Od dziecka rodzeństwo traktowane było inaczej. Starszemu wróżono ogromny sukces, uznając go za geniusza, podczas gdy młodszego traktowano dużo chłodniej. Bohater musiał walczyć o uwagę rodziców, bo prawie wszystkie uczucia przelewali oni na swego pierworodnego. Sprawy nie ułatwiał mu fakt bycia mańkutem, jąkałą i pederastą, co w tamtych czasach skazywało go niemalże na ostracyzm. 

O Siergieju historia niemalże zapomniała  przyćmiła go popularność brata. Tym razem jednak głos został oddany właśnie jemu. Historia pokazuje relacje rodzeństwa, od zawsze zdystansowane. Bracia kontaktowali się rzadko, a ich spotkania inicjował zazwyczaj młodszy z nich. Dziś możemy przypuszczać, że wynikało to z faktu, że Vladimir nie był w stanie zaakceptować orientacji seksualnej brata, który zresztą zaczął obracać się bardzo specyficznej enklawie towarzyskiej  jego środowisko ograniczało się do innych homoseksualistów. Ci zaś nie stronili od skandali, odbijających się głośnym echem i docierających do Vladimira. 

Tym co rzuca się w oczy, jest niezdecydowanie Siergieja  zachowuje się on niczym chorągiewka, niebywale podatna na wpływy innych, niepotrafiąca obronić własnego zdania (albo nawet go niemająca), regularnie obracająca się w szemranym towarzystwie. 


Inspiracją do napisania książki był dla Russella tekst The Gay Nabokov (w której autor próbuje ukazać wpływ życia Siergieja na twórczość Vladimira). Dzięki temu polski czytelnik ma dziś okazję poznać życiorys młodszego z braci Nabokov, a tym samym wyrobić sobie opinię na temat jego ewentualnego wpływu na proces twórczy brata. Książka napisana jest bardzo sprawnie, widać, że autor przygotował się do jej napisania gruntowanie, sięgając po liczne źródła, z których stworzył tekst spójny i wciągający. Po jego lekturze ma się ochotę samodzielnie docierać od innych opracowań, tym bardziej, że wykorzystanie narracji pierwszoosobowej nadaje książce dodatkowej wartości – poznawanie uczuć, emocji i myśli bohatera budzi zainteresowanie postacią, która swym zagubieniem i swoistym tragizmem przyciąga i porusza.

Polecam – jeśli lubicie powieści oparte na historii, zmieszane z fikcją literacką, ukazujące burzliwe losy postaci, które żyły w cieniu, ale znacząco wpłynęły na znane postaci – to coś dla Was.


0 komentarze:

Prześlij komentarz