piątek, 7 grudnia 2018

Zaczytasz się w te święta? Świąteczny przewodnik po książkach.

Wiem, że lektur jest wiele (za wiele) i trudno się zdecydować, a pieniędzy przed świętami zawsze brakuje (przecież wystawy sklepowe tak strasznie kuszą, tworząc zawczasu odpowiedni klimat!).

Z tego powodu postanowiłam stworzyć dla Was krótki lekturowo-prezentowy przewodnik na zimowe i świąteczne wieczory. Mam nadzieję, że dzięki niemu nie zgubicie się w gąszczu nowości, choć będzie to jednak wierzchołek góry lodowej, w myśl zasady dla każdego coś miłego. 


21 Lekcji Na XXI wiek Yuval Noah Harari

Książka, która stanie się idealnym prezentem dla każdego, kto żywo śledzi losy współczesnego świata i zatroskany jest o jego przyszłość. Autor zaprasza czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Na ponad czterystu stronach stawia on 21 najważniejszych pytań, przed którymi stanęła ludzkość i stara się znaleźć na nie odpowiedzi. Prowokująca do myślenia, bardzo na czasie, podejmująca m.in. wątki biotechnologii, sztucznej inteligencji, rozszerzonej rzeczywistości, terroryzmu czy miejsca Boga we współczesnym świecie. Ważna i aktualna. Jeśli święta mają służyć refleksji, lektura tej książki na pewno ją zapewni.

 


Jelita wiedzą lepiej Michael Mosley

Jelita stały się ostatnio przedmiotem publicznej debaty, uchodząc za źródło zdrowia lub też  miejsce powstawania chorób, którymi toczony jest nasz organizm. Kiedy zaś lepiej niż w czasie świąt, gdy nasze  suto zastawione stoły aż proszą się o to, by zjeść wszystko, co się na nich znajduje, bez względu na ilość czy ewentualną szkodliwość, poczytać o tym jak dbać o swój układ trawienny? Święta to czas, podczas którego folgują sobie nawet ci będący na diecie. Jemy, nie bacząc na nic. Warto jednak dowiedzieć się, jak odnowić swoją mikroflorę, gdy bożonarodzeniowe obżarstwo pozostanie już jedynie wspomnieniem i jak zadbać o to, by otyłość, alergie i nietolerancje pokarmowe należały do przeszłości (lub jeszcze lepiej - by nigdy się u nas nie pojawiły).

 Nike 2018. Książka, która tak wyborem jury, jak i czytelników uznana została za tę, którą warto uhonorować. Nagrodzić i czytać. Pożyczać i kupować. Choć temat może mało wesoły i świąteczny, wszak przedmiotem narracji jest porządkowanie książek i rzeczy po zmarłej matce, to jednak publikację tę uznaję za wyjątkową i wartą wsunięcia komuś pod choinkę - przede wszystkim dlatego, że zostaje ona z czytelnikiem na długo po tym, gdy blask świec i świątecznych światełek odejdzie już w zapomnienie. Czuła, emocjonalna, pełna ciepła, będąca próbą zrozumienia najbliższej osoby i scharakteryzowania jej przez pryzmat posiadanych przez nią rzeczy, a przy tym wszystkim wcale nie nadmiernie sentymentalna.  W dobie konsumpcjonizmu i czasie, kiedy jest on wyzwolony do granic, warto zadać sobie pytania: co kolekcjonujemy i po co to robimy? Czy rzeczy są częścią nas?

 


Królestwo Szczepan Twardoch

Myślę, że najnowsza książka Twardocha znajdzie się w tym roku w niejednej świątecznej paczce także i bez mojego polecenia. Odnoszę czasem wrażenie, że autor recenzuje i reklamuje się sam. Królestwo to kontynuacja bestsellerowego Króla, w której to bohaterowie zmagać się będą z realiami II wojny światowej. Prawa do ekranizacji wykupił już Canal+. Cóż dodać? Twardoch. I już.
Była wersja dla dziewcząt, jest i dla chłopców. Oto 100 historii niezwykłych mężczyzn, którzy podjęli wyzwanie, by zmienić świat. Wśród nich: Barack Obama, Dynamo, Thomas Edison, Christopher Paolini, Jamie Olivier, John Lennon, John Green i wielu, wielu innych. Inspirujące do działania, życia w zgodzie z własnymi marzeniami i przekonaniami, nawet za cenę wielu niepowodzeń. Przyciągająca uwagę tak opowiedzianymi historiami, jak grafiką. Znasz jakąś mamę malucha w wieku od 2 do 7 lat, która właśnie zmaga się z dziecięcym buntem? Oto zestaw praktycznych narzędzi do opanowania potomstwa - autorki podpowiadają jak się komunikować, jak rozmawiać, jak rozwiązywać trudne sytuacje, nie ignorując przy tym potrzeb żadnej ze stron, jak zamieniać zakazy na zwrócenie uwagi na inną możliwą formę aktywności. Książka zawiera rozdział poświęcony wychowaniu dzieci ze spektrum autyzmu i z zaburzeniami sensorycznymi. Myślę, że taki prezent, to faktycznie świąteczna gwiazdka z nieba dla mam;)

 

A ja żem jej powiedziała - Katarzyna Nosowska

Książka, na której punkcie oszalałam. Ja i świat kobiet. Jeśli jeszcze Twoja mama, babcia, siostra, przyjaciółka, ciocia, kuzynka lub sąsiadka jej  nie mają - sprezentuj im ją koniecznie. Całość mojej opinii i źródło zachwytu znajdziesz tu.
Nowa Jadłonomia - Marta Dymek

Klasyk, jeśli idzie o książki kulinarne. W poręcznym, lżejszym, aczkolwiek wciąż tak samo wspaniałym wydaniu, dla każdego kto kocha gotować, a kto jakimś cudem jeszcze nie ma jej w swojej biblioteczce. Smaczna, zdrowa kuchnia ujęta w książce, o której szerzej opowiadałam tu 

 


To jedynie garść podpowiedzi dla tych, którzy niekoniecznie chcą obdarowywać powieściami ze świątecznym wątkiem w tle. Jeśli macie ochotę na wiele, a w portfelu licho, szukajcie okazji, bo dzięki nim możecie zaoszczędzić parę groszy, które z pewnością przydadzą Wam się w nadchodzącym czasie. Merlin.pl ruszył właśnie ze swoją świąteczną akcją promocyjną.


W okresie od 27 listopada do 19 grudnia Merlin.pl oferuje bezpłatną dostawę każdego zamówienia do kiosku Ruchu - dla mnie to ważne, bo od kilku dobrych lat moje prezenty (książkowe i nie tylko) lubią utykać w przepełnionych paczkomatach i albo nie docierać na czas, albo zjawiać się w ostatniej chwili, gdy ja spod pachy wyciągam już podarunek awaryjny (czyli niepotrzebny wydatek, którego mogłabym uniknąć). Od jakiegoś czasu najbardziej cenię sobie właśnie tę formę dostawy - mam po drodze i zazwyczaj jest to najtańsza opcja wysyłki - super sprawa. A teraz, gdy jest ona darmowa - nie sądzę, bym znalazła lepszą alternatywę, nie zamierzam jej nawet szukać:)

Po drugie  przy płatności masterpass (od 49 zł) otrzymać możemy rabat w wysokości 15 zł - kolejne grosze w kieszeni. 

Jeśli dodacie sobie naliczone rabaty na same książki / filmy / gry / zabawki, zestawicie je z rabatem za płatność metodą masterpass i odliczycie koszty wysyłki - jesteście naprawę sporo złotówek do przodu:)

Mam nadzieję, że mój przewodnik nakieruje Was na odpowiedni prezentowy ślad:)

0 komentarze:

Prześlij komentarz