środa, 1 listopada 2017

Kominiarz / Piekarz - Dominika Czerniak-ChojnackaKsiążka Piekarz / Kominiarz Dominiki Czerniak-Chojnackiej, to wydanie warte Waszej uwagi – stworzona została ona niejako z dwu historii – gdy skończymy jedną, obracamy książkę do góry nogami i już możemy poznać drugą. Zaczynamy, jak chcemy – albo od Piekarza albo od Kominiarza. Panowie są braćmi, nie powinni się obrazić na Wasz wybór.

Ich dni pracy wyglądają podobnie, choć tak naprawdę różnią się wszystkim – jeden ubiera się na czarno, drugi na biało; jeden wstaje w nocy, by ten drugi rano miał co jeść; drugi pracuje za dnia, by pierwszy nigdy nie miał zapchanych kominów. Ich prace są niezwykle ważne – jeden bez drugiego długo by nie popracował. 
Książka za sprawą rymowanych historii obrazujących plan dnia piekarza i kominiarza pokazuje, jak istotne jest wykonywanie różnych zawodów, z których jeden służy drugiemu. Autorka wskazuje na to, że w świecie każdy ma swoje miejsce, a każda praca jest potrzebna dla dobra innych.


Wszystko to na kontrastowych kartach, oszczędnie i z humorem oraz z onomatopeiczną zabawą słowem. Kreska jest prosta, wręcz dziecięca, imitująca maźnięcia kredą, a przy tym wszystkim precyzyjna. Historia oparta na kontraście nie tylko w formie, ale również w treści, dzięki czemu przekaz jest kompletny. Maluchy będą zachwycone, a rodzice zadowoleni – zabawne, rymowane treści dziecko z  łatwością może powtarzać, ćwicząc pierwsze słowa lub naśladując dźwięki. 

Przyjemne z pożytecznym!

0 komentarze:

Prześlij komentarz