sobota, 15 lipca 2017

Damy ze skazą - Kamil Janicki

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę Kamila Janickiego to kolejna część serii Prawdziwe historie, kontynuacja Żelaznych dam, w których autor podejmował się opowiedzenia losów żon pierwszych spośród Piastów – Dobrawy, Ody, Emnildy – dziś coraz częściej wspominanych i docenianych.  Książka, która mam przed sobą idzie dalej przetartym szlakiem, prowadząc czytelnika ku małżonkom kolejnych władców średniowiecza – w większości takich, o których słyszał jedynie pilny student historii. Wśród wspominanych kobiet znajdują się: Rycheza, Przedsława oraz Maria Dobroniega.

Ich losy zakreślone zostały na tle historycznym, które autor skwapliwie stara się odmalować, zarysowując losy wczesnośredniowiecznej Polski, o których niewiele wiemy, bo też niewiele zapisów  i studiów z badanych czasów zostało zachowanych i wydanych. Jego praca jest zatem pracą trudną, w dużej mierze mrówczą i żmudną, bo każdy skrawek życiorysu kobiet, którym głos pragnie on oddać, wyrywany jest niemalże z biogramów ich mężów, w których to wzmianki często były dość lakoniczne. Konsekwencją tego są wielokrotnie pojawiające się w książce odautorskie domysły, które poparte urywkami historii, dają prawdopodobny (tylko lub aż) obraz wczesnośredniowiecznej historii Polski oraz jej kobiet. Niestety, w dużej mierze oparty na nadinterpretacjach, co niczego nie uczy ani nie potwierdza, a jedynie rozbudzać może ciekawość.


(...)Czytaj dalej:

6 komentarzy:

 1. Ja muszę tę książkę sobie kupić i przekonać się sama. Nie powiem, pierwsza część bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat czytam "Królową" Cherezińskiej i chętnie dowiedziałabym się więcej o "Żelaznych damach" i "Damach ze skazą". Szkoda, że ta druga książka Cię znudziła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś jest ze mną nie tak, bo nie mogę się przekonać do książek z wątkiem historycznym, który skupia się głównie na postaciach historycznych. Ta ksiażka jeszcze nie jest dla mnie przeznaczona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma co ich porównywać! "Królowa" to perełka, a "Damy..." słabizna przy niej!

  OdpowiedzUsuń
 5. Może łatwiej będzie z powieścią?:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa jestem zatem jak będzie z tą;)

  OdpowiedzUsuń