niedziela, 7 maja 2017

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć - Newt Skamander [J.K.Rowling]
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć Newta Skamandra, jednego z  bohaterów J.K. Rowling, miałam dotąd okazję czytać jedynie w wersji elektronicznej – pozbawionej ilustracji, okrojonej z tego, co stanowi jej wartość estetyczną.

Reedycja umożliwiła tak mnie, jak innym czytelnikom wejrzenie do jednego z najciekawszych podręczników Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Newt Skamander, autor leksykonu (w jego roli rzecz jasna Rowling) przez lata podróżował po świecie, by zgłębiać swą wiedzę dotyczącą magicznych stworzeń, występujących pod każdą szerokością i długością geograficzną. Jego odkrycia stały się kanwą do napisania tomu o wielkim znaczeniu w świecie czarodziejów.

Część stworzeń znana będzie zarówno czytelnikom, jak i widzom serii o Harrym Potterze. Wśród nich znajdziemy bazyliszka, trytony, rogogona węgierskiego, znikacza (prawzór Złotego Znicza), a także urokliwego niuchacza, jednego z głównych postaci niedawnej ekranizacji opartej na Fantastycznych zwierzętach… i funkcjonującej pod tym samym tytułem. Krótkie informacje dotyczące kolejnych magicznych stworzeń uzupełnione są rycinami, mającymi ilustrować wspominane gatunki, co szczególnie istotne jest w świecie mugolskim – jako że wymienianych stworzeń nie możemy spotkać, ich wizualizacja jest szczególnie pożądana i wartościowa.

Jako że książka ta jest pozycją bardzo specyficzną, przeznaczona i polecana jest jedynie znawcom świata stworzonego przez Rowling, niezdatną do lektury poza serią.

Wątpliwości budzi także jej objętość – jak na podręcznik jest wyjątkowo pobieżna. Każda notka zawiera elementarne wiadomości, bez prób ich pogłębienia ani elementów wskazujących na jego naukowość. Być może jednak w Hogwarcie bardziej niż na czytaniu i formie, skupiano się na działaniu i czarowaniu. Musimy się zatem zadowolić tym, co otrzymaliśmy. Dalekie jest to jednak od wyobrażeń tego, co Hermiona uznawała za „lekką lekturę” do poczytania przed snem. Wydaje się, że do pogłębiania wiedzy korzystała ona z zupełnie innych źródeł.

Podobnie jak przy pozostałych tomach serii uzupełniających uniwersum Harry’ego Pottera, dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na wsparcie organizacji charytatywnychComic Relief oraz Lumos.


0 komentarze:

Prześlij komentarz