czwartek, 22 grudnia 2016

Jak przekręcać i przeklinać - Michał RusinekJak przekręcać i przeklinać to zbiorcze wydanie książek Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci i Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci wzbogacone o 10 nowych, niepublikowanych dotąd nigdzie indziej wierszyków autorstwa Michała Rusinka, z kapitalnymi ilustracjami Joanny Rusinek.

Nad książką unosi się widoczne umiłowanie języka autora i jego nieskrępowana lekkość w  posługiwaniu się nim, naginaniu jego reguł i dostosowywaniu go do myślenia i żelaznej konsekwencji słowotwórczej dzieci.  Choć zarówno przekręcone słowa, jak i przekleństwa nadsyłane były do autora przez rodziców i opiekunów maluchów, to jemu udało się stworzyć arcyciekawe teksty uzasadniające i tłumaczące pewne użycia. W książce pojawiają się: wly, gołęsi, najeśnicy, ciopąg, ale też nieco brzydsze słowa: mordanserka, o hellada, kurza pacha, komba bruca czy też ciecięlina pała!

Gwarantuję, że podczas lektury śmiechu będzie po pachy - możecie przecież pobawić się z dzieckiem w domową halę produkcyjną nowych słów i przekleństw. A czemu nie!

Świetne wydanie, do którego chętnie będę wracać, i które z  radością będę podrzucać dzieciakom – niech zasmakują w języku. Wszak czym skorupka za młodu…


1 komentarz: