piątek, 17 kwietnia 2015

Historia Polski 2.0: Polak, Rusek i Niemiec… czyli jak popsuliśmy plany naszym sąsiadom – Jan WróbelJestem bardzo ukontentowana książkami wydawanymi ostatnio przez Znak Horyzont – zwłaszcza tymi, które ukazują historię z  nieco innej niż dotąd perspektywy – albo jako ciekawostki (patrz: Bardzo polska historia wszystkiego), albo jako unowocześniona lekcja, tak jak książka Jana Wróbla, którą właśnie mam przed sobą.

Co w niej takiego wyjątkowego? Muszę przyznać (nieco z  żalem), że prym nad treścią wiedzie sposób jej prezentacji i opracowanie graficzne. Genialne!

Słit focia carycy Katarzyny i Stanisława Poniatowskiego, wpisy na Twitterze, fragmenty forów internetowych, na których w  znanym nam tonie wypowiadają się znawcy historii i ci, którzy żyją w imię zasady „nie znam się, więc się wypowiem”, komiksy, fragmenty Messengera, profile na Facebooku (m.in. Poniatowskiego), prześmiewcze wpisy z Ratlerka,  memy, okładki czasopism, zwiastuny filmów, plakaty filmowe, screeny z  gier opisujące poziom trudności walk, liczebność wojsk etc.- fenomenalne! Jest tego tak dużo, że nie sposób wymienić wszystkiego. Myślę, że do młodego odbiorcy (ba, do nieco starszego też!) taka forma dotrze o wiele bardziej niż nudne podręczniki do historii.

Jan Wróbel coś o tym chyba wie, sam bowiem uczy tego przedmiotu i z  doświadczenia wie jaką miłością zazwyczaj pałają do niego uczniowie. Książka ta powinna być obowiązkową lekturą dodatkową dla gimnazjalistów, a już na pewno nauczyciele powinni z niej namiętnie korzystać, udostępniać, zachęcać do kupna, pokazywać. Niewątpliwie uatrakcyjni ona każdą lekcję, a przyjemność płynąca z  takiej nauki będzie nie do przecenienia. 

Ale czego właściwie można się z niej nauczyć? Historia Polski 2.0 ukazuje nam psujstwa jakich jako naród dopuściliśmy się przez lata. Mimo burzliwej historii, która mogłaby wskazywać, że nie do końca nam się wiodło, gdy tylko przyjrzeć się jej bliżej, zobaczymy, jak źle mogło być, a jak dobrze sobie poradziliśmy psując szyki sąsiadom.
Wróbel pokazuje od podszewki, jak to przez lata nie dawaliśmy wytchnienia graniczącym z  nami Państwom, jak to namiętnie obracaliśmy wniwecz ich plany i powolutku, krok po kroczku doprowadzaliśmy do fiaska ich misternie konstruowanych planów. Wiecie, że mogliśmy być Szwepolską/Polszwecją?:)

Jest co poczytać, jest z  czego się pośmiać, jest z  czego być dumnym.
I choć treściowo może nie jest aż tak atrakcyjnie jak wizualnie – tę książkę po prostu warto mieć w  rękach, warto traktować ją jako arcynowoczesny nośnik historii spisanej, korzystający z  nowych mediów na papierze – widział kto coś takiego?!

Tutaj zajrzycie do wirtualnej książki.11 komentarzy:

 1. Czekam na ten tytuł :) Z fragmentu, który miałam okazję czytać/przeglądać wynikało, że to świetna lektura dla młodzieży szkolnej a i sama jestem ciekawa lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię humor Jana Wróbla, podejrzewam, że książka przypadłaby mi do gustu, na pewno jest ciekawa i pouczająca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam na swój egzemplarz z niecierpliwością - książka wydaje się fantastyczna. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet nie miałam pojęcia o jej istnieniu. A mój brat właśnie kończy gimnazjum. Chyba mu sprawię taki fajny prezent. Zresztą, sama bym chętnie przeczytała. Forma idealna dla młodzieży. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ fajne słowo wymyśliłaś - psujstwa :)
  Czy gdzieś można zobaczyć, co książka ma w środku? Gdzieś w necie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Psujstwa wymyślił sobie właśnie Jan Wróbel i takim słowem nazywa każdy kolejny rozdział;) A do książki zajrzeć można tutaj: http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,4360

   Usuń
  2. Dzięki za linka, przejrzę na pewno.

   Usuń