poniedziałek, 2 marca 2015

Wyjdziesz za mnie kotku? – Wioletta SawickaTytuł: Wyjdziesz za mnie kotku?
Autor: Wioletta Sawicka
Wydawnictwo: Prószyński
ISBN: 9788378397731
Ilość stron: 528
Cena: 34 zł

Książka Wioletty Sawickiej Wyjdziesz za mnie kotku? urzeczywistnia wszystko to, co zwykło się mienić literaturą kobiecą i co znajduje posłuch u sympatyków takiej właśnie odmiany prozy.
Oto Anna – młoda, ambitna dziennikarka radiowa, odnosząca sukcesy na coraz większą skalę, doskonała w  tym co robi trwa w  związku z  mężczyzną, który reprezentuje typ ostatnio uwielbiany: kochający, ale zaborczy. On pragnie, by ich związek został w  końcu zalegalizowany (ściślej: by Anna była jego – dosłownie). Kobiecie jest to jednak nie w  smak, zwłaszcza, ze Patryk widziałby ją w  roli matki i gospodyni, której nie w głowie wywiady czy jakakolwiek inna praca. Gdy więc po raz pierwszy bohater prosi ją o rękę, spotyka się z nieuniknioną odmową. Anna nie chce rezygnować z  tego co osiągnęła i zaszyć się w  domu, bo doskonale wie, że to nie dawałoby jej pełni szczęścia. Wyobrażenia rodziny jej i jego mijają się. Kobieta jest na tyle silna, stanowcza i wyzwolona, ze jest w  stanie nie tylko mu się sprzeciwić, ale też samotnie wyjechać do Szwecji, by tam pracując i pomieszkując u dawnej znajomej (która teraz żyje według prawideł muzułmańskich, przeszedłszy na wiarę swojego męża) wsłuchać się w siebie i swoje pragnienia.
Wyjeżdżając uciera nosa ukochanemu, dla którego jej odmowa była pierwszą porażką w życiu.
Czy widząc rolę kobiety w  muzułmańskiej rodzinie Anna odnajdzie odpowiedzi na swoje pytania i będzie w  końcu zdolna przyjąć oświadczyny Patryka? O tym przekonajcie się czytają  tę powieść. Dodam jeszcze, że nad bohaterami unosić się będzie odtąd arabska przepowiednia, w  myśl której ich szczęście będzie niepewne i zachwiane.
Sawicka do swojej historii wplotła bohaterów takich, jakich znamy wraz z  ich (bliskimi nam) problemami i wątpliwościami. Wiele kobiet trwa w  związku z mężczyzną tradycyjnie pojmującym rodzinę, widzącym żonę w  domu przy dzieciach. I wiele z  nich pragnie się temu modelowi sprzeciwić, lecz nie każda ma tyle sił i chęci, by wykłócać się z zaborczym partnerem. Opowieść ta może okazać się dla nich nie tylko rozrywką, ale także dobrą lekcją tego, jak o siebie zawalczyć i jak pójść na kompromis.
Rzadko sięgam po tego typu książki – nie do końca wpisują się one w  krąg moich ścisłych zainteresowań, ale lubię od czasu do czasu poczytać coś tak niezobowiązującego. Lektura tej książki, mimo że chwilami męcząca (wówczas, gdy dwoje dorosłych ludzi mówiło do siebie jak do dzieci – nagromadzenie spieszczeń i zdrobnień było dla mnie chwilami niestrawne) była dla mnie bardzo pouczająca – w  bohaterach zobaczyłam odbicie znajomych mi ludzi, których teraz chyba łatwiej mi zrozumieć.
Polecam tę opowieść wszystkim tym, którzy cenią sobie prozę obyczajową, w  której fikcja jest niemalże niedostrzegalna, bo większość wydarzeń stanowi samo życie: tak bardzo znane są zarówno rysy charakterologiczne jak i same zachowania, a nierzadko i wypowiedzi.

Już za parę dni premiera drugiego tomu, warto więc nadrobić zaległości. Możecie go wygrać tutaj:


 

5 komentarzy:

 1. Czytałam już kilka razy o tej książce, ale jeszcze nie jestem do niej w pełni przekonana, chociaż nie mówię nie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie byłam do niej przekonana i wcale mnie aż tak nie zainteresowała, jak mogłabym przypuszczać, ale za to druga część jest naprawdę warta tego, by przebrnąć przez pierwszą:)

   Usuń
 2. Lubię powieści obyczajowe, więc wcześniej czy później i ta dostanie się w moje ręce. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie książki ;)

  OdpowiedzUsuń