wtorek, 2 września 2014

Św. Charbel prorok miłości. Milczenie, krzyż i zbawienie – Elie Maakaroun


Tytuł: Św. Charbel - prorok miłości. Milczenie, krzyż i zbawienie
Autor: Élie Maakaroun
Wydawnictwo: Esprit
ISBN: 978-83-63621-86-5
Ilość stron: 152
Cena: 19 zł

Św. Charbel to święty, który raz poznany, natychmiast stanie się jednym z ulubionych i najbardziej podziwianych. Choć jego kult nie jest w Polsce jeszcze aż tak silnie rozpowszechniony jak innych świętych, rokrocznie obserwuje się wzrost zainteresowania jego postacią i pielgrzymkami organizowanymi do Libanu.
Sama poznałam jego życiorys dwa lata temu i od tamtej pory moje zainteresowanie nie spada, a uznanie dla jego zasług jest coraz większe.
Świadectwo jego życia jest nad wyraz budujące, a dzięki zasługom, które zaskarbił sobie u Boga, z jego łask wciąż czerpać mogą rzesze wiernych na całym świecie, którzy za jego wstawiennictwem uzdrawiani są z nieuleczalnych chorób, nowotworów, bolączek duszy i ciała, nawracają się i przyjmują Chrystusa.

Św. Charbel dwadzieścia pięć lat swojego życia spędził na pustelni, gdzie żył w maleńkiej celi, będącej jednym z wyrazów jego ascezy. Nosił włosiennicę, pościł, pokornie przyjmował wolę Bożą, unikał wszelkich kontaktów z kobietami, nawet z matką. Spał jedynie kilka godzin dziennie, resztę doby poświęcając na medytację i walkę z demonami, pragnącymi zniewolić jego umysł, widząc jak wielkim jest dla nich zagrożeniem. Na stan dzisiejszy przypisuje się mu ponad 24 tysiące zgłoszonych cudów i uzdrowień, a liczba wiernych, pragnących wyprosić za jego wstawiennictwem łaski stale wzrasta – samych pielgrzymujących co roku jest około 4 milionów, zaś niezliczone są osoby, modlące się do niego we własnym domu.
Miałam okazję czytać już kilka publikacji poświęconych postaci tego niezwykłego świętego i myślałam, że wiem już prawie wszystko – z każda kolejną okazuje się jednak, że wciąż są luki, tereny niezbadane i nieznane, a każda kolejna książka może służyć  nie tylko odświeżeniu wiadomości, ale też wprowadzeniu kolejnych.
Wyjątkowy charakter publikacji Św. Charbel prorok miłości. Milczenie, krzyż i zbawienie opiera się na jej różnorodności. Zawiera ona bowiem oprócz biografii tego libańskiego świętego, opis cudów i uzdrowień dokonanych za jego wstawiennictwem, rozważania modlitewne, mające posłużyć osobistym rozważaniom i medytacjom, a także modlitwy i litanie do św. Charbela, które stanowią doskonały punkt wyjścia do zaangażowania się w relację wiary z tą postacią.

Interesująca i co ważne – skondensowana kopalnia wiedzy o życiu i działaniu św. Charbela, która z całą pewnością zachęci Was do bliższego przyjrzenia się tej postaci – gorąco zachęcam do lektury! Jeśli jeszcze nie znacie tego świętego – zostaniecie przez niego urzeczeni, jeśli zaś znacie – z całą pewnością lektura tej ksiązki jest okazją do ponownego zaufania mocy jego działania.

2 komentarze:

  1. Dość dobrze znam żywot tego świętego, ale z chęcią sięgnęłabym po tą pozycję. Może dowiedziałabym się czegoś nowego? :) To wydaje się być naprawdę interesująca książka!

    im-bookworm.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. hmm.. ja ostatnio czystem ksiazki powiązane z religią ze względu na współprace z wydawnictwem. Nie czytałam jesczez książek o Świętych. Chociaż ich biografie zapewne sa interesujące, muszę to zmienić. Może uda mi się jakąś biografie przeczytać w tym roku.

    OdpowiedzUsuń