poniedziałek, 5 maja 2014

A jak urosnę… – Julianna Michorczyk


Tytuł: A jak urosnę...
Autor: Julianna Michorczyk
Wydawnictwo: Ovo
ISBN: 978-83-935709-0-4
Ilość stron: 42

A jak urosnę… to tomik wierszy dla najmłodszych, charakteryzujący się prostotą i łatwością przekazu.
Autorka- Julianna Michorczyk – to poetka debiutująca w 2009 roku, tomikiem wydanym przez Gminę Trzebnica. Od samego początku poświęca soje teksty miastu i regionowi, z którego się wywodzi, a także jego mieszkańcom, szczególnie zaś tym najmłodszym.
Książeczka ta jest wyjątkowa dlatego, że zbiera w sobie teksty Michorczyk, które uświetniały wiele uroczystości przeznaczone dla dzieci lub też przez nie organizowane. Autorce nie obce jest tworzenie scenariuszy, ale również utworów przeznaczonych dla dojrzałego czytelnika. Są to przede wszystkim wiersze i teksty o charakterze satyrycznym. Choć jej utwory szczególnie bliskie będą właśnie tym, którzy we wspomnianych już uroczystościach brały czynny lub bierny udział oraz mieszkańcom miasta, z którego autorka się wywodzi, także i pozostali czytelnicy odnajdą w niej wiele interesujących miejsc.
Cechą wyróżniającą ową publikację jest szata graficzna, która pokazuje jak silny jest związek autorki z dziećmi – to właśnie one są autorami ilustracji wykorzystanych przy tworzeniu oprawy książki. Co więcej – obrazki te nie są jedynie dodatkiem do całości, lecz równoprawnymi elementami, stawianymi na jednej szali z tekstami Michorczyk. Dopiero współistnienie obu jest pełnią, do której dążyła autorka, tworząc ów projekt literacki.
Przedszkolak biorący do ręki tę książkę poczuje się doskonale! Zobaczy w niej bowiem bliźniacze odbicie własnych prób plastycznych, bliską mu interpretację tego, co czytane, nieporadnie stawiane kreski, kropki, wypełniane kolorami. Przekaz będzie dla niego jasny i oczywisty, a sama publikacja natychmiast przyjęta jako własna i swojska.

Tomik A jak urosnę… zbiera w sobie poza ilustracjami dwadzieścia dziewięć tekstów o różnorodnej tematyce. To miejsce spotkania z wiosennym sadem, skrzącym się feerią barw; wizją dorosłości; troską o zwierzęta; zaświadczenie o ciężkiej pracy przedszkolaka; relacjach rodzinnych; zetknięcie z czasem Bożego Narodzenia, śnieżną rzeczywistością; jesienną paletą kolorów; to kalejdoskop wrażeń i doświadczeń gromadzonych przez cały rok, a następnie przelanych na papier. Teksty mają bardzo charakterystyczny rytm i rytm, znany ze szkolnych przedstawień. To właściwie gotowe do podziału na role fragmenty projektów przedstawień.
Przede wszystkim jednak to książka dla dzieci, z myślą o dzieciach, z rysunkami dzieci o niewątpliwym uroku.
Polecam!

0 komentarze:

Prześlij komentarz