poniedziałek, 18 listopada 2013

Opowiem Ci mamo. Co robią mrówki – Katarzyna Bajerowicz, Marcin Brykczyński


Tytuł: Opowiem Ci mamo. Co robią mrówki
Autor: Katarzyna Bajerowicz, Marcin Brykczyński
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Udostępnienie: Sztukater
ISBN: 978-83-10-12538-5
Ilość stron: 28
Cena: 39,90 zł

Od dziecka miałam bzika na punkcie mrówek. Fascynowało mnie ich szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce, pracowitość i zdolność do niesienia ciężarów większych, niż zdawałoby się, mogą unieść.
Snułam więc opowieści o ich życiu pod ziemią, zachęcając innych do słuchania moich wymyślonych mrówczych perypetii.
Już lata później, gdy swoje wyobrażenia zweryfikowałam ze zdobytą wiedzą, pozostał we mnie sentyment do tych owadów, a pewne opowieści na ich temat do dziś wspominam z rozrzewnieniem.
Tym większa była moja radość i uciecha, gdy wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydało książkę o wielce znaczącym dla mnie tytule – Opowiem ci mamo. Co robią mrówki?
Co prawda, jest to, tak zwana historia prawdziwa, ale we mnie wywołuje ona o wiele głębsze pokłady zaciekawienia, z zupełnie innych względów.

Wspaniała jest już sama szata graficzna, będąca wynikiem podglądania i talentu rysowniczego Katarzyny Bajerowicz, prezentującej świat mrówek jako uniwersum o wielu barwach i odcieniach. To nie tylko czerwone i czarne w ziemi, lecz cała gama kolorów.
Pod powierzchnią znajdziemy bowiem nie tylko szybko przemieszczające się mrówki, lecz także zaróżowione dżdżownice, zielone gąsienice, czerwonawe żuczki, piaskowe tunele, brązowe ściany, sinoróżowe larwy, czekoladowe nasionka, trawiaste skrzypce świerszcza, szare pająki i wiele, wiele innych.
Świat mrówek to jednak nie tylko wybudowana w ziemi sieć korytarzy, lecz także, to co poza nimi: spadające na kopce liście, przemierzająca wzdłuż nich czerwona biedronka, kołyszące się na wietrze kwiaty, srebrzyste pajęczyny i trawa we wszystkich odcieniach zieleni.  Rzeczywistość tych owadów, to prawdziwa plejada rozmaitości: każdy ma swój obowiązek, który pospiesznie wykonuje, dbając o przetrwanie wszystkich pozostałych. Nie narzeka, nie próbuje zmienić przydziału, nie szuka wymówek. Kolonia idealna, prawda?
A wokół niej przyglądający się jej ludzie – nierzadko pragnący te misternie wyżłobione w ziemi sieci tuneli zniszczyć. Czytelnik, dostając do ręki tę publikację, zostaje uwrażliwiony na piękno zbiorowego życia mrówek.
Autorzy, za sprawą ilustracji i wierszyków, pokazują świat tych owadów z bardzo ciekawej perspektywy, zachęcając do sięgnięcia po lupę, by przejrzeć się ich codzienności.
Ukazują jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa, jakie prawa rządzą w świecie flory.
Jest to publikacja bogata w szczegóły – wiele ilustracji stanowi pretekst do zabawy: w poszukiwanie różnic, w dostrzeganie najmniejszych szczegółów.
Jest to więc nie tylko książka pisana z myślą o przekazaniu wiedzy na temat mrówek w sposób ciekawy, lecz także rozrywka i przygoda. To książeczka dedykowana dzieciom w wieku od 2 do 6 lat, które to z wielką namiętnością przyglądają się mrówkom i chcą chłonąć wiedzę na ich temat, zanim, wraz z dorastaniem, zupełnie przestaną je zauważać.

Wykorzystując świat mrówek, możemy zachęcić dzieci do rozwiązywania słownych zagadek, liczenia, szukania, wysilenia wzroku, wyobraźni. Koncentrując się na ilustracjach, możemy budować nowe opowieści, kształtując w dziecku zdolność do twórczego wypowiadania się na zaproponowany temat.
Ta książeczka to jedynie pretekst do lekcji, sięgającej daleko dalej, niż przyroda. Uczy ona spostrzegawczości, ćwiczy myślenie pojęciowe, bawi i uczy w sposób daleki od nachalnego dydaktyzmu. To sposobność to wypracowania zdolności przydatnych na dalszej ścieżce rozwojowej i edukacyjnej.  A tych, których ta przygoda z nauką i przyrodą zafascynuje, zapraszam do odwiedzenia strony, która i dla mnie stalą się niewyczerpanym źródłem inspiracji:

Polecam! Rozbudzajmy w dziecku ciekawość otaczającym światem.

4 komentarze:

 1. dobre na prezent dla młodszego członka rodziny ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mam właśnie ochotę na książki dla młodszych czytelników;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka ja pomimo że dzieckiem nie jestem też zwróciłam na nią uwagę, i mam zakładkę z tymi mróweczkami z której się ciesze jak dziecko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam w księgarni, śliczne.

  OdpowiedzUsuń