środa, 30 października 2013

Rozmówki chorwackie.


 Tytuł: Rozmówki chorwackie
Wydawnictwo: Lingea
Udostępnienie: Sztukater
ISBN: 978-83-62169-93-1
Ilość stron: 320

Cena: 24,90 zł


Chorwacja,  z racji swojej bliskości i dostępności, staje się coraz popularniejszym wśród Polaków miejscem wypoczynku, szczególnie zaś letniego.
Niezwykły klimat i niebywale urokliwe zakątki przyciągają każdego roku tłumy turystów, potrafiących odnaleźć tam spokój i wytchnienie.
Uliczki są tak czyste, że często zastanawiałam się, gdzie ci ludzie, którzy pędzą przede mną i co rusz je wycierają, by lśniły takim blaskiem. Morze czyste, plaże choć pełne, to nie wypchane po brzegi, miejscowe jedzenie przepyszne, ludzi niesłychanie mili, zabytki robiące niewyobrażalne wrażenie i wreszcie zapach lawendy unoszący się z każdego miejsca – to wszystko nadaje temu krajowi kolorytu i sprawia, że każdy, kto choć raz do niego trafił, już zawsze będzie wracał. Jej wyjątkowość polega na zróżnicowaniu krajobrazu – góry łączą się z morzem, malownicze szlaki turystyczne z nieodkrytymi terenami, a klimat, choć gorący, jest wyjątkowo dobry. Podczas gdy w Polsce 40 stopni to temperatura całkowicie dezorganizująca życie i powodująca fatalne samopoczucie, tam nawet jej nie odczujemy.

Mimo że Chorwacja jest krajem, w którym znajomość miejscowego języka wcale nie jest konieczna do przerwania – porozumiemy się bowiem zarówno po angielsku, niemiecku, rosyjsku, jak i w języku całego świata na migi, a nawet po polsku – to wydaje mi się, że miłym akcentem byłaby znajomość chociażby kilku podstawowych, najczęściej wykorzystywanych zwrotów.
Język ów do trudnych nie należy, posiada bowiem korzenie identyczne jak nasz rodzimy, stąd też niezwykła łatwość w przyswojeniu wielu słówek i ich poprawnej wymowie.

Wyjeżdżając do Chorwacji warto, oprócz przewodnika, zabrać ze sobą rozmówki, mogące utorować nam drogę do wielu miejscowych serc i umożliwić wejście tam, gdzie normalnie nie mielibyśmy prawa wstępu. Robiąc dobre wrażenie na mieszkańcach kraju, który tak chętnie odwiedzamy, pozostawimy zarówno sobie, jak i im miłe wspomnienia.

Rozmówki chorwackie wydane przez oficynę Lingea, to podręczna książeczka, zawierająca podstawowe informacje o języku, jego krótką charakteryzację; gramatykę pod wieloma względami podobną do polskiej, zróżnicowanie i melodyjność akcentów. Ten miniaturowy wolumin w sposób skrócony udziela również informacji na temat rozwoju języka.
Poza tymi informacjami znajdziemy w nim wiadomości dla nas, turystów najważniejsze, a mianowicie – przydatne zwroty.
Książeczka podzielona jest na części, w których znajdziemy zarówno liczby, zwroty grzecznościowe, zdania przydatne przy zapoznawaniu się i żegnaniu, życzenia, prośby, polecenia, propozycje, podziękowania, przeprosiny, wyrażanie zgody, pytania, określenia czasu, kolory i rozmiary, napisy informacyjne, pytania o drogę, zakwaterowanie, jedzenie, zwroty przydatne podczas kontroli paszportowej, zakupów i wiele, wiele innych.
Oprócz chorwackiego odpowiednika polskiego zwrotu, znajdziemy oczywiście sposób wymowy, a w ramkach wyróżnione sformułowania najczęściej wykorzystywane.  Dzięki temu Rozmówki są czytelne i uporządkowane.
Oprócz tradycyjnego zestawienia najpopularniejszych zdań, mogących przydać się w podróży czy podczas nauki języka, publikacja ta zawiera krótki słownik chorwacko-polski, mający być szybką pomocą podczas rozmowy, w której padną słowa dla nas niezrozumiałe. Tutaj znajdziemy już informacje typowe dla tych odnajdywanych w każdym leksykonie – część mowy, tłumaczenia, łączliwość, ale zabraknie już transkrypcji. Na pociechę dodam, że chorwacki to język fonetyczny, toteż z odczytaniem konkretnych słów nie będziemy mieć absolutnie żadnych problemów, jeśli tylko przypomnimy sobie zapisy głosek.
Przedostatnia część książeczki to zawarta na szarym tle gramatyka, mająca posłużyć nam przy nauce języka, natomiast końcowe wiadomości, to już informacje praktyczne na temat Chorwacji, Bośni i Hercegowiny.

Całość to niezwykle przydatny tomik, który warto zabierać ze sobą na wakacje. Jego poręczności umożliwia schowanie go w nawet najmniejszej letniej torebce, a nagromadzenie informacji nie pozwoli nam się zgubić.
Serdecznie polecam przecieranie szlaków języka tego wspaniałego kraju.


3 komentarze:

 1. Przyda się na pewno na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I to bardziej by się przydały rozmówki niemieckiego bo zaczynam się go uczyć i jak narazie nie idzie mi najlepiej:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie wydawnictwa można dostać również rozmówki niemieckie;)

   Usuń