sobota, 8 grudnia 2012

Kuchenne rewolucje. Przepisy Magdy Gessler


Tytuł: Kuchenne rewolucje. Przepisy Magdy Gessler
Autor: Magda Gessler
Wydawnictwo: Znak
Udostępnienie: Sztukater
ISBN: 978-83-240-2340-0
Cena: 54,90
Ilość stron: 160


Program Kuchenne rewolucje przez cztery sezony gromadził przed telewizorami rzesze ludzi: smakoszy, kucharzy-amatorów, szefów kuchni, ale tez całkowitych laików w dziedzinie gotowania. Charyzmatyczna postać prowadzącej Magdy Gessler, doskonale się sprawdziła, a jej sława drastycznie wzrosła – zaczęła być ona znana nie tylko w kręgach kulinarnych, ale właściwie we wszystkich innych również – i to na szeroką skalę.
Jej program cieszył się tak wielką popularnością, że tylko kwestią czasu było otwarcie przez nią kolejnych restauracji [m.in. w Katowicach, którą notabene już zdążyłam zwiedzić], ale też – wydanie książki.Książki tak samo perfekcyjnej, jak jej autorka.
Publikację otwiera krótkie słowo wstępne od Gessler, będące czymś na kształt wyznania o jej pragnieniu zmienienia wizerunku polskiej kuchni i polskiego gotowania, a także chęci powrotu do tradycji, ale, dość paradoksalnie, tradycji unowocześnionej, pokazanej współcześnie i co najważniejsze – smacznie. Gessler nie kryje, że jako narodowi, brakuje nam spontaniczności w kuchni, brakuje nam chęci do zmian, chęci do wprowadzania nawet drobnych innowacji, a co za tym idzie – określa nas przewidywalność i nuda – a opinia ta idzie na cały świat. Zatraciliśmy gdzieś na drodze rozwoju głęboką pasję pielęgnowania tradycji kulinarnych przodków i wykorzystywania ich podczas pichcenia – czy to jedynie dla najbliżs

zej rodziny, czy to na większe okazje.
Kuchenne rewolucje, zawierają przepisy na najważniejsze i – mam nadzieję – na najsmaczniejsze potrawy ze wszystkich czterech sezonów programu. Uporządkowane są one właśnie wedle nich.
Z całą pewnością jest to książka bogata w receptury na dania różnorodne – trudniejsze i łatwiejsze do przyrządzenia, bardziej i mniej czasochłonne, mięsne, rybne, deserowe, i tak dalej, i tym podobne.
Znajdziemy tutaj słynny już pasztet z dziczyzny, latające szaszłyki, wariacje śledziowe i wiele, wiele innych. Wszystko okraszone wspaniałymi fotografiami, na widok których aż chce biec się do kuchni i samemu upichcić coś tak rewelacyjnie wyglądającego.
Jak to książka kucharska, także i ta bardzo silnie oddziałuje na wszystkie zmysły: atakuje wzrok, a także ma się wrażenie, że bombarduje węch, bo zapach gotowanych potraw niemalże się z nich unosi.
Każdy przepis składa się z elementów tradycyjnych: zawiera listę składników, ilość porcji, która zostanie z nich przyrządzona, dokładny opis krok po kroku, a ponadto informację o tym, z którego sezonu i odcinka programu przepis ów pochodzi. Te wiadomości znajdują się na jednej stronie, natomiast całą przestrzeń kolejnej zajmują chwalone już przeze mnie fotografie planowanych wyników naszych kulinarnych eksperymentów :)
Książka wydana jest szalenie starannie. Jest estetyczna, schludna, oszczędna w ozdobniki. Są tylko potrawy i aż potrawy. Od czasu do czasu fotografie autorki.
Zwieńczeniem książki jest dwadzieścia prostych rad na temat tego, jak kuchnię zmienić w „miejsce magiczne, pełne smaku i zapachu”, a także miejsce na własne notatki, własne przepisy, własne kuchenne rewolucje.

Nie sposób nie zauważyć, że Kuchenne rewolucje, jako program zmieniły pogląd na gotowanie i celebrowanie jedzenia wielu osób – w końcu nabieramy odwagi.
Gessler ze swoją telewizyjną ekipą odmieniła życie wielu ludzi, a teraz ma szansę zawojować wszystkie polskie domy, wejść pod strzechy na stałe i tam się rozgościć oraz czuwać nad naszymi kulinarnymi eksperymentami.
Polecam serdecznie, ta książka to doskonały wybór zarówno dla fanów programu, jak i dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić w swój jadłospis jakieś innowacje – mniejsze lub większe. Bo i takie, i takie tutaj znajdziemy. 

› zajrzyj do środka...