niedziela, 2 grudnia 2012

Dzień w muzeum, czyli opowieść Caiusa Probinusa o życiu w starożytnym Rzymie – Monika Rekowska-Ruszkowska

Tytuł: Dzień w muzeum, czyli
opowieść Caiusa Probinusa o życiu w starożytnym Rzymie
Autor: Monika Rekowska-Ruszkowska
Wydawnictwo: Novae Res - dziękuję!
ISBN: 978-83-7722-186-0
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 128


Książka Moniki Rekowskiej-Ruszkowskiej, to doskonale pomyślane połączenie nauki z przyjemnością. Publikacja ta nie tylko promuje wizyty w muzeach i przedstawia je jako niezwykle ciekawe, ale też uczy daleko więcej niż szkolne podręczniki o życiu w starożytnym Rzymie.
Przedstawienie historii z perspektywy dziecka stanowi doskonałe dopełnienie i wpływa na atrakcyjność snutej opowieści.
Rekowska-Ruszkowska zabiera młodego czytelnika na wycieczkę o muzeum, gdzie ten spotyka pełną zapału przewodniczkę, która w odróżnieniu do zrzędliwej nauczycielki, pozwala dzieciom dotykać eksponatów, cieszyć się z obecności w tym miejscu kultury i chłonąć wszystko, co ma do zaoferowania. Jej opowieść o starożytnym Rzymie jest przy tym na tyle interesująca, że zaciekawia nawet największych sceptyków i pierwszych wrogów tego typu wycieczek i lekcji edukacyjnych.
Równolegle do opowieści snutej w czasie rzeczywistym, autorka wprowadza w swojej książce elementy fantastyczne – jedna z dziewczynek po dotknięciu urny dziecka, zaczyna słyszeć głos pochowanego w niej chłopca – Caiusa. Chłopak ten staje przed nią niczym żyw, dopowiadając co ciekawsze historie o życiu w starożytnym Rzymie, uzupełniając tym samym wywody przewodniczki. Pokazuje jej on jak wyglądało życie przeciętnego dziecka, czym się zajmowało, w  co grało, jakie nosiło stroje, co go fascynowało, co było jego rozrywką, a co prawdziwą udręką. Opowieść snuta przez kogoś, kto był uczestnikiem wydarzeń, o których opowiada, była dla Zuzy niesłychanym przeżyciem. Chłopiec, którego poznała stał się jej prawdziwym przewodnikiem, którego słuchała z należytym zainteresowaniem.

Dzięki połączeniu tych dwu przestrzeni, książka ta nabiera całkiem innego kształtu. Jest pełnowymiarowa, uzupełniona zarówno o wiedzę podręcznikową, jak i tę spoza kanonu – dla dzieci ciekawych i bardziej zainteresowanych tematem. Snucie narracji z perspektywy dziecka, z całą pewnością ułatwi najmłodszym odbiór – o wiele łatwiej słucha się bowiem rówieśnika, którego słowa zawsze okazują się daleko bardziej interesujące i szczere niż słowa nawet najlepszego przewodnika czy nauczyciela.
Zapamiętaniu wszelkich informacji zawartych w tej książce służą dołączone do niej quizy, testy i innego typu zadania, które co rusz przeplatają narrację, by na bieżąco utrwalać zdobytą wiedzę. Książeczka kończy się testem z całości, a także zawiera grę planszową.

Nie sposób przecenić jej walorów edukacyjnych. Dla wielu uczniów lekcje o starożytności stanowią prawdziwą katorgę, z tą książką rzecz na pewno będzie się  miała inaczej. Caius zapewni im informacje  z pierwszej ręki, podane w sposób ciekawy i przystępny, a barwne ilustracje podziałają na wyobraźnię i pomogą unaocznić gros opisywanych kwestii. Wielu uczniów na pewno zdziwi się jak niewiele zmieniło się w sferze gier i rozrywek od czasów starożytnego Rzymu.
Polecam tę lekturę każdemu, kto pragnie przybliżyć najmłodszemu czytelnikowi historię starożytnego Rzymu. Książeczka ta może być przydatna zarówno rodzicom, jak i nauczycielom, a niewątpliwie stanowić będzie inspirację również dla przewodników.

0 komentarze:

Prześlij komentarz