środa, 14 listopada 2012

Życie, które działa – Bill Hybels


Tytuł: Życie, które działa
Autor: Bill Hybels
Wydawnictwo: Esprit - dziękuję!
ISBN: 978-83-60040-52-2
Rok wydania:
2008
Ilość stron: 292

Bill Hybels, w swojej książce Życie, które działa, słusznie zwraca uwagę na pewien imperatyw rządzący naszym życiem – człowiek rzadko posiada tak silne samozaparcie i dyscyplinę, by zrobić coś, gdy nikt tego od niego nie oczekuje. Innymi słowy, jako ludzie działamy tylko wtedy i tylko dlatego, że ktoś lub coś nas do tego zmusza: musimy jasno widzieć cel, który przyświeca naszym posunięciom. Prokrastynacja mogłaby być drugimi imieniem większości z nas, wielokrotnie możemy zaobserwować u siebie i u innych przekładanie wszystkiego „na później”, które ma nigdy nie nadejść. Zaleniwienie, niechęć do robienia czegokolwiek bez przymusu, brak samodyscypliny, działania na przekór, z własnej nieprzymuszonej woli i pod prąd. Przyzwyczajeni do natychmiastowości i szybkości, łatwo popadamy w zniechęcenie, gdy nasze działania nie przynoszą momentalnych efektów, a co za tym idzie – popadamy w coraz większe zniechęcenie.
XXI wiek nie sprzyja samodyscyplinie, kształtuje raczej postawę człowieka oczekującego gotowych zadań i rozwiązań. Promuje człowieka będącego egoistką, narcyzem w najczystszej postaci, skupionym tylko i wyłącznie na sobie.
Hybels za sprawą swojej publikacji, zachęca człowieka wrzuconego we współczesne realia do świadomego życia: poszukiwania prawdy i mądrości w kłębowisku zbędnych, raniących i fałszywych treści. Swoją książkę podzielił na kilka części: każdej z nich przyświeca Mądrość zaczerpnięta z Księgi Przysłów oferującej bogactwo rad z każdej sfery życia: pracowitości, samodyscypliny, wyboru przyjaciół i partnerów, prowadzenia zdrowego stylu życia, zarządzania finansami, dbałości o ciało i ducha, potrzeby troski o biedniejszych od siebie, radzenia sobie z gniewem – najtrudniejszą z emocji, a także wiele, wiele innych.
Tytuły rozdziałów tej publikacji mówią same za siebie i są niejako syntezą tego, co w nich znajdziemy. Kolejno: szukaj mądrości, przejmij inicjatywę, czyń dobro, mów prawdę, wybieraj mądrze przyjaciół, zawrzyj dobre małżeństwo, walcz o dobre małżeństwo, twórz silną rodzinę, pielęgnuj współczucie, opanuj gniew, zaufaj Bogu we wszystkim. Publikacja ta to niemalże dekalog mądrego człowieka, rozwinięty o przykłady z życia, konkretnych sytuacji, a nie tylko suchych faktów.

Warto zwrócić uwagę na ostatnie kilka stronic książki, na które składają się pytania do refleksji i dyskusji dostosowane do każdej z kolejno podejmowanych tematyk. Doskonała lektura dla osób pragnących żyć świadomie, mądrze i szczęśliwie – bez obarczania się niepotrzebnym balastem negatywnych emocji i gromadzeniem frustracji.
Hybels stara się odpowiedzieć na pytania o to jak żyć w zgodzie z sobą i innymi, jak stawiać sobie wymagania i cele, bez czekania na to, aż ktoś inny wyznaczy nam kierunek dążeń, jak znajdować wartościowych przyjaciół, którzy sprzyjają naszemu pozytywnemu wzrostowi.
Co ważne, Hybels udowadnia, ze prawdy te znane są od wieków i nigdy nie straciły na aktualności.
Bardzo dobra książka, zachęcająca do zmian, unaoczniająca nasze zapatrzenie w siebie i zamknięci na drugiego człowieka w różnych sferach naszego życia. Miejscami bolesna, jednak właśnie to w dużej mierze zaświadcza o jej realnej wartości i użyteczności.

Polecam tę podróż w poszukiwaniu mądrości.


7 komentarzy:

 1. Myślę, że może to być fajna, inspirująca lektura, ale trochę zastanawia mnie ta część o Bogu... a właściwie zniechęca. Czy książka jest przesycona duchowością czy to po prostu jedna z porad?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Porady oparte na Księdze Przysłów, a więc - na Bogu.:)

   Usuń
  2. Aaa, moje nieskojarzenie faktów ;)

   Usuń
 2. W takim razie chętnie po nią sięgnę:-). Poproszę o Twój adres:-) Z wielką przyjemnością wyślę Ci zakładkę:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobiłaś mi teraz największą niespodziankę dnia! Dziękujęę!:)

   Usuń