poniedziałek, 19 grudnia 2011

Zbig. Człowiek, który podminował Kreml - Andrzej Lubowski


Jak nie trudno zauważyć coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się literatura faktu. Polacy chętnie zaczytują się w biografiach celebrytów, znanych pisarzy, aktorów, sportowców. Dobrze, że w tym wszystkim znajduje się również miejsce na spisanie historii życia i działalności polityków. I to polityków nie byle jakich.
Andrzej Lubowski, zasłynął jako najlepszy polski dziennikarz w USA. Na stałe zamieszkuje on Kalifornię, nie znaczy to jednak, że zrezygnował z działalności w naszym kraju. Regularnie publikuje teksty w Gazecie Wyborczej, Polityce oraz Wprost. Rok 2007 przyniósł Polsce jego książkę Kontuzjowane mocarstwo – siła i słabości Ameryki. Dziś możemy sięgnąć po najnowszą pozycję z dorobku pisarskiego Lubowskiego -
biografię  Zbigniewa Brzezińskiego  - Zbig. Człowiek, który podminował Kreml.
Choć od premiery nie upłynęło jeszcze aż tak dużo czasu, jedno jest pewne – o tej książce będzie głośno.

Jest to pozycja, w której autor w sposób absolutnie fenomenalny opisuje fascynujące życie Brzezińskiego.
Autor skupia się głównie na przedstawieniu stosunków między USA a pozostałymi krajami, w tym Moskwą czy Izraelem. Tekst czyta się niczym wciągającą powieść sensacyjną, a dodatkowym walorem są liczne fotografie, którymi przeplatane zostały rozdziały. Z książki tej wyłania się Brzeziński-wybitny doradca, Brzeziński-znany profesor, Brzeziński-strateg. Poznajemy go z wielu różnych stron, lecz jedno nie ulega wątpliwości – to postać niezwykła, którą należy znać i  z której doświadczenia i wiedzy, jako Polacy powinniśmy czerpać.
Lubowski w swojej książce ujawnia fakty dotąd nieznane, dokumentuje wydarzenia mające miejsce w otoczeniu  Brzezińskiego, a które w sposób znaczący wpłynęły na losy dzisiejszego świata.
Pozycja ta może [i powinna!] zainteresować każdego, komu nie są obojętne dzieje świata polityki. Mimo wielu błędów, to wciąż ona w znaczący sposób determinuje nasze codzienne życie, dlatego warto zorientować się jakie wydarzenia z przeszłości, ukształtowały to, co zastajemy dzisiaj. Warto dać sobie czas na refleksję dotyczącą tego, jak mogłaby wyglądać dzisiejsza scena polityczna, gdyby kiedyś nie pojawił się na niej Brzeziński.

Książka skierowana jest do czytelników chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu polityki międzynarodowej. Wiedza ta podana jest wraz z humorem, serią anegdot, osobistych zapisków i wielu innymi elementami, które sprawiają, że zapominamy o tym, iż właśnie czytamy biografię, a zaczynamy czuć, że zatopiliśmy się w fikcyjnej powieści, od której nie sposób się oderwać.
Wypatrujcie tej pozycji w księgarniach i zaopatrujcie się w nią bez zmrużenia okiem.
Polecam.