niedziela, 15 maja 2011

"Jan Paweł II w sercu świata"- Angelo Comastri+ KONKURS

Jak każde znamienne wydarzenie, także i beatyfikacja Jana Pawła II obiła się echem na rynku książkowym. Wydawnictwa prześcigały się w wypuszczaniu do księgarń książek tematycznie związanych z postacią błogosławionego. Wydano wiele biografii, wznowień dzieł starszych, świadectw, a także analiz samych tekstów papieża. Mając do wyboru tak wiele całkowicie różnych pozycji, jest paradoksalnie trudniej znaleźć coś dla siebie.  Czym większy wybór- tym większa trudność podjęcia decyzji. Poza tym mam wrażenie, że książki pisane „na zamówienie”, na już, bo goni termin, bo jak w  tym wypadku- będzie beatyfikacja to się więcej sprzeda, byle zdążyć wydać w odpowiednim czasie – mogą budzić opory i sprzeczne emocje.
Jako, że Wydawnictwo Esprit w kwestii wydawania publikacji dotyczących spraw religii i duchowości nie budzi moich najmniejszych zastrzeżeń, a wręcz przeciwnie- budzi zaufanie, zdecydowałam się na lekturę książki Jan Paweł II w sercu świata, będącej krótkim acz treściwym świadectwem kardynała Angelo Comastriego.

Tekst ten jest próbą krótkiego ujęcia wszystkich najważniejszych idei przyświecających pontyfikatowi Jana Pawła II, próbą przedstawienia sylwetki papieża z perspektywy osoby, która miała z nią bardzo bliski kontakt.  Ukazuje obraz papieża, jako człowieka bezkompromisowego, stanowczego, twardo trzymającego się zasad, jednak bardzo otwartego na ludzi i ich potrzeby. W sposób bardzo przystępny omawia najważniejsze pielgrzymki i ich wpływ na historię, staje się źródłem najbardziej znanych przemówień.
Przedstawia człowieka nastawionego i dążącego do ekumenizmu, umiejącego przeprosić, ale także z całą stanowczością powiedzieć prawdę, nieraz bardzo bolesną czy uchodzącą w niektórych kręgach za tabu.
Książeczka jest także przypomnieniem wydarzeń 2 kwietnia 2005 roku oraz jego konsekwencji. Angelo Comastri w swojej publikacji zamieszcza przykładowe prośby składane u grobu papieża, wtedy, kiedy każdy człowiek uważał go już za zasiadającego w niebie. Autor kreśli obraz człowieka mądrego, człowieka w pełni swego człowieczeństwa, człowieka mającego niesamowity wpływ na zmianę postaw ludzkich i sposobu myślenia wielu narodów, a także jednostek.
Pierwszomajowe obchody beatyfikacyjne stały się tylko uzupełnieniem i widzialnym znakiem tego, co z całą pewnością dokonało się już dawno. Tego, co działo się na oczach milionów ludzi z całego świata- drogi do świętości.


Pozycje polecam tym, którzy pragną wiedzy skondensowanej, którzy chcą sięgnąć po lekturę będącą niespodzianką, zawierającą elementy wielu różnych rodzajów publikacji- znajdziemy tutaj zarówno świadectwa, jak i fakty, cytaty, fragmenty przemówień, fragmenty biografii, opinie wielu ludzi mających duchowy kontakt z papieżem Polakiem. Wreszcie, znajdziemy tutaj portret prawdziwego Chrystusowego następcy, którego życie stało się przykładem życia według Bożych prawd, nie uznającego kompromisów i do końca nastawionego na drugą osobę.

Polecam.

5/6


Za możliwość zrecenzowania książki dziękuję Wydawnictwu Esprit.

 • ISBN 978-83-61989-52-3
 • EAN 9788361989523
 • Format 130x200 mm
 • Stron 160
 • Rok wydania 2011
 • Wydanie I
 • Oprawa broszurowa


__________________________

Wraz z portalem Sztukater współorganizuję KONKURS, w którym do wygrania zestawy książek!
Zapraszam do brania udziału, szczegóły TUTAJ.

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie książki, więc z przyjemnością sięgnę:))). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. kasandra_85:
  Bardzo się cieszę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. O Janie Pawle II czytałam już kiedyś, ale wtedy jeszcze nie potrafiłam się w to tak wczuć. Ze względu na to, że niedawno pisałam o nim konkurs, znam połowę jego życia na pamięć, ale to tylko suche daty. Mam nadzieję, iż to świadectwo wniesie coś więcej (po Twojej recenzji sądzę, że tak będzie ;)), więc chętnie bym trochę poczytała o błogosławionym Papieżu Polaku. :D

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Luna:

  Suche fakty z pewnością to nie są, choć wydarzenia powszechne znane;) Są jednak także indywidualne wspomnienia kardynała i opisy zaskakujących sytuacji:) Na pewno dowiesz się czegoś nowego, Jan Paweł II to niewyczerpana studnia świadectw;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z reguły podchodzę sceptycznie do tego typu pozycji, ale ta wydaję się naprawdę interesująca. Poza tym strasznie podoba mi się zdjęcie na okładce, jest takie "inne" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. poznanianka:
  Masz rację, JPII jest na niej intrygujący:) Ja również jestem sceptyczna, jednak ta pozycja, choć króciutka, z pewnością jest wartościowa;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też bardzo podobała mi się ta pozycja ;)

  OdpowiedzUsuń