sobota, 14 maja 2011

"Elbing 1945. t.II- Pierwyj Gorod" Tomasz Stężała

Przy recenzowaniu drugiego tomu historii Elbląga, podobnie jak przy części pierwszej, ciężko mi o obiektywizm, gdyż tak naprawdę o mieście tym wiem bardzo niewiele. Moje pisanie jest czysto subiektywne, bowiem jako laik, nie jestem w stanie wychwycić, które z opisywanych wydarzeń miały miejsce naprawdę, a które są tylko odautorskim wymysłem. Z tej też przyczyny nie potrafię powiedzieć czy w kwestii opisywania historycznych wydarzeń jest to książka wiarygodna. Podejrzewam, że tak, jednak jako podręcznika do historii bym jej nie traktowała.
Nie to z resztą jest celem autora.

W Elbingu 1945. t.II odnajdziemy sam opis walk o miasto.  Na łamach książki spotkamy osoby poznane już w części pierwszej i to one będą nam towarzyszyć w poznawaniu historii Elbląga.  Całość skonstruowana jest w taki sposób, że czytelnik bez jakiegokolwiek problemu będzie w stanie odtworzyć [co ważne] chronologicznie wszelkie wydarzenia mające miejsce między 23 stycznia a 11 lutego.

Na wewnętrznej stronie okładki znajdziemy mapy Elbląga  i okolic, jednak są one na tyle nieczytelne, że raczej nie pomogą podczas lektury. Dla osoby nie znającej topografii miasta może być to małe utrudnienie, jednak ja, jako przedstawicielka tejże grupy, przebrnęłam przez tekst bezboleśnie. Podobnie jak tom pierwszy, książka wzbogacona jest grafikami  Pawła Nieczui-Ostrowskiego [inne jego prace tutaj], które pozytywnie wpływają na estetykę i czytelność.

Jeśli chodzi o podobieństwa do tomu wcześniejszego, na końcu również znajdziemy załączniki w postaci skrótowego kalendarium walk toczonych o Elbląg oraz biografii wybranych Niemców.


Co do spraw korektorskich- zdarzały się literówki, które jednak tylko w nieznaczny sposób utrudniały odbiór.
Polecam miłośnikom historii, a zwłaszcza osobom, które wcześniej zaznajomiły się z tomem pierwszym i na których wywarł on pozytywne wrażenie.
Po lekturze dwóch części, mogę już zupełnie szczerze zachęcić do poznania historii miasta, do współuczestniczenia w tragedii II wojny światowej z ludźmi takimi jak my- mającymi marzenia, pragnienia i problemy, które w obliczu zaistniałej sytuacji musiały odejść na dalszy plan. Warto poświęcić lekturze kilka dni, z pewnością nie będą to dni zmarnowane, tylko obfitujące w nową wiedzę.


4,5/6

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania ksiązki serdecznie dziękuję Instytutowi Wydawniczemu Erica oraz portalowi Sztukater. 
 


Tytuł: Elbing 1945. Tom II – Pierwyj Gorod
Autor: Tomasz Stężała
Wydawca: Instytut Wydawniczy ERICA
Data wydania: 2011
ISBN/EAN: 978-83-62329-16-8
Liczba stron: 480
Oprawa: miękka
Cena: ok. 35 zł

_________________________________
Na portalu Sztukater właśnie odbywa się intensywny nabór redaktorów. Jeśli więc lubisz czytać książki, piszesz recenzje i chciałbyś by były one dostępne szerszemu gronu niż tylko osobom odwiedzającym bloga- zapraszamy
Wystarczy zgłosić się mailowo na adres info@sztukater.pl i wysłać jedną próbną recenzję, a następnie dogadać z administratorami:)
Sama mam przyjemność być jedną z redaktorek i zapewniam- atmosfera jest wspaniała, ludzie życzliwi, a każdy z współuczestników ma otrzymuje niezwykłą szansę na dalszy rozwój!

____________________________________

W ciągu najbliższych kilku dni ogłoszony zostanie kolejny konkurs z Wydawnictwem Znak. Bądźcie czujni!:)

9 komentarzy:

 1. Ja otrzymałem dwa tomy od wydawnictwa, ale nie wiem czy się podejmę czytania aktualnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. pisanyinaczej:
  Podejmij się, ja również miałam wątpliwości, ale zupełnie niepotrzebnie! Wartościowa ksiązka!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla fana historii książka idealna:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. kasandra_85:
  dla fana tematyki wojennej i powieści sensacyjnej również;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rudzielec:
  rozumiem,że nie każdemu tego typu literatura może przypaść do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie do końca lubię takie książki. Tutaj byłoby chyba zbyt dużo bitew. O II wojnie światowej lubię książki, które opowiadają bardziej o życiu codziennym ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Heather: W takim razie polecam Ci "Rauskę", będzie dla Ciebie doskonała!


  dm1994:

  :))

  OdpowiedzUsuń