piątek, 28 czerwca 2019

Ćśśś! Mamy plan! / Trochę się zgubiłam / O nie, Dudusiu! - seria książeczek Chrisa Haughtona

Moi Drodzy, dziś przed Wami kolejna cudowna propozycja Wydawnictwa Dwie Siostry, dzieło wyobraźni Chrisa Hauhghtona.

Trzy książeczki w poręcznym, idealnie wpasowującym się w małe rączki dziecka formacieĆśśś! Mamy plan!, Trochę się zgubiłam, O nie, Dudusiu! to pozycje bazujące na obrazie i prostych zdaniach zbudowanych w wielu miejscach na onomatopejach, hiperbolach i powtórzeniach. Dzięki nim dziecko będzie mogło naśladować dźwięki, pokazywać wielkość i... świetnie się bawić.

Trochę się zgubiłam jest opowieścią o małej sówce, która podczas snu wypadła z gniazda i spod bezpiecznych skrzydeł mamy. Odbiwszy się parę razy od ziemi, spotkała na swej drodze pomocną Wiewiórkę, która postanowił wesprzeć ją w poszukiwaniach rodzica. Krok za krokiem przemierzają one las, by odnaleźć postaci odpowiadające opisowi małej i zlęknionej Sówki. Trafiają na niedźwiedzia, zająca, żabę. Czy uda im się wreszcie odnaleźć sowią mamę? 
Śledzenie kolejnych zwierząt posiadających określone cechy pozwoli dziecku na pozyskanie nowych informacji o otaczającym go świecie, a to poza samą rozrywką płynącą z lektury, jest niesamowicie ważne. Sama zaś historia, choć krótka, jest wzruszająca i pełna ciepła [chyba że to ja się starzeję?:)]

Ćśśś! Mamy plan! to historia trzech mężczyzn polujących na ptaka i jednego przebywającego z nimi dziecka, które za nic ma ciszę i skradanie się, bo woli się z barwnym stworzeniem przywitać, machając mu i nawołując je z daleka. Bohaterowie mają jednak plan. Złapią ptaka do siatki, bo tak ustalili. W zupełnej ciszy. Skradają się zatem, rzucają na niego z pułapkami, wspinają na drzewo, płyną w jego kierunku - ten zaś za każdym razem z gracją odlatuje, za nic mając sobie ich zmyślny plan. I zgadnijcie kto w tym zestawieniu najszybciej zaskarbił sobie przychylność ptaka? Quasi-pomysłowa szajka czy też niewinne dziecko urzeczone pięknem stworzenia? :)

O nie, Dudusiu! to najbarwniejsza i najbardziej rzucająca się w oczy z trzech książeczek z serii, bowiem jej żywa, pomarańczowa okładka przyciąga spojrzenia już z daleka. Jej bohaterem jest tytułowy pies zostający sam w domu i obiecujący (według swego pobożnego życzenia), że pod nieobecność właściciela będzie grzeczny. Czymże jednak są obietnice w obliczu tak wielu pokus? Na stole stoi wabiący zapachami tort, po mieszkaniu przechadza się kot, aż proszący się o zabawę, doniczka z ziemią wydaje się domagać przekopania, a Duduś wprost nie potrafi się oprzeć. Jak na jego wątpliwą grzeczność zareaguje właściciel po powrocie do domu? I czy Duduś potrafi być w ogóle grzeczny? Szalenie humorystyczna opowiastka, rozbudzająca ciekawość ciągle powtarzanym zapytaniem Co zrobi Duduś? Niejedno dziecko na pewno niecierpliwie oczekiwać będzie odpowiedzi;) 

Karty książeczek cyklu są matowe, nie wyślizgują się z rąk, a kolorystyka bardzo przyjemna dla oka, choć nieco zaburzająca wyobrażenia o świecie i daleka od realizmu (Wiewiórka jest różowa, niedźwiedź miętowy, pies w odcieniach czerwieni i różu itp.). W niczym to jednak nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie - moim zdaniem jest atutem tej serii.


Jak zwykle jestem urzeczona i oczyma wyobraźni już widzę wszystkie dzieci powtarzające za bohaterami bęc, bęc albo pokazujące, że coś jest taaaaaakie duże. Polecam Waszej uwadze - maluchy będą zachwycone.

0 komentarze:

Prześlij komentarz