czwartek, 21 marca 2019

Niezwykłe dziewczyny - Agnieszka Witkowicz-Matolicz


Niezwykłe dziewczyny to nie kolejna zwyczajna powiastka o odważnych kobietach. To historie, które spisało życie, historie o dziewczynach, które dowiedziały się, że mają raka piersi, ale ta wiadomość nie była w stanie zabić w nich marzeń oraz chęci do życia.

Dziesięć niesamowicie dzielnych kobiet, które po pierwszym paraliżującym strachu na wieść o chorobie toczącej ich działo, postanowiły żyć z nią wbrew stereotypom - uczyniły z nich część swojej codzienności, traktując jak kolejną przeszkodzę do pokonania, a terapię, jako lekarstwo, które ma je wyleczyć. Nie "może". Ma. 

Aleksandra Anna, Beata, Magda, Ewa, Kasia, Joanna, Aleksandra, Justyna, Ola, Hania - oto bohaterki, które zdecydowały się opowiedzieć o tym, jak można smakować życie z rakiem, już po tym, gdy pierwsze czarne myśli odpłyną; jak się im nie poddać i każdy dzień witać z uśmiechem i podniesioną głową. Jeśli trzeba to w różowej peruce. 
Ich historie to także relacje z tego, czego zdołały dokonać po zakończonym leczeniu - częstą są to rzeczy, których nigdy byśmy się nie spodziewali.

Część z tych kobiet możecie znać - jedna z nich to prezenterka telewizyjna, inne znajdziecie na Instagramie, by kosztować ich życie nie tylko słowem, ale też obrazem. Uśmiechnięte, zadowolone, spełnione, niezwykłe dziewczyny w zwykłym świecie. Ich opowieści uczą jak cieszyć się tym, co mamy, jak doceniać każdy kolejny dzień, jak nie narzekać na błahostki i jak odpuszczać. Ich opowieściom towarzyszą zdjęcia, dzięki którym pewne bariery zostają zburzone, a my możemy niejako spojrzeć w twarz osobom, kierującym do nas swoje słowa.

Poza historiami dziesięciu bohaterek, które po chorobie wciąż żyją pełnią życia, na książkę składa się także część druga obejmująca wywiady autorki z lekarzami i ekspertami, opisująca pewne procedury, możliwości leczenia, wskazujące na istotność regularnych badań. Dzięki temu dodatkowi książka stanowi pełnię - spojrzenie pacjentek zbiega się ze spojrzeniem lekarzy, wskazując na różnice i podobieństwa w postrzeganiu pewnych kwestii.

Polecam - każdej kobiecie, ale nie tylko. Warto przypominać sobie, jak istotne są badania, warto się też uczyć jak żyć z chorobą i skąd brać siły.


0 komentarze:

Prześlij komentarz